Akıllı Ev Otomasyon Sistemleri Nelerdir ?

 

Nelerdir ?

what-we-do-5

 

 "İnsanın kendi evi gibi yok ! " bu cümleyi hayatımız boyunca mutlaka kurmuşuzdur. Her insan evini sever. Yorucu ve stresli bir günün ardından ayaklarımızı uzatıp televizyon izlediğimiz, misafirlerimizi enfes bir akşam yemeği ile karşıladığımız, romantik anlar yaşadığımız kısacası hayatımızın birçok kısmını geçirdiğimiz tek yer yegane evimizdir.

Peki hiç düşündünüz mü  ? Yerinizden kalkmadan başucunuzdaki telefonunuzdan ışıkları kapatıp, kapıyı kitlemeyi ve uyumayı ? Ya da misafirlerinizleyken onların yanından ayrılmadan salonu ısıtıp soğutmayı ? Çalan kapıda kimin olduğunu televizyonunuzda görmeyi ? Yan odada uyuya kalan çocuğunuzun cam ve perdelerini tek bir komutla kapatmayı ?

İşte tüm bu saydıklarımızı ve daha fazlasını gerçek bir ile hızlı ve sorunsuz olarak mümkün !

Son zamanlarda özellikle yeni yapılan daireler satılırken evin akıllı ya da otomasyonlu olduğu iddia edilmektedir ancak bunların birçoğu gerçeği yansıtmamaktadır. Çok ucuza mal ettikleri birkaç ekranı eve monte ederek otomasyon süsü vermeye çalışmakta olan tüccarlar bunun ultra lüks sınıfta olan dairelerde bulunduğunu da iddia edebilir ancak bunlar genelde kapı zili ve kamerasının ötesine geçemez ya da çok kısa sürelerde bozulan sistemlerdir.

Gerçek Ev Otomasyonu Nasıl Olur ?

Gerçek bir ev otomasyonunda merkezi bir otomasyon cihazı bulunur. Salon ya da odalara konulan dokunmatik paneller, evde çalıştırılacak olan görsel-işitsel ekipmanlar, mutfak senaryolarını devreye sokacak ekipmanlar, aydınlatma kontrol cihazları gibi tüm araçlar bu merkez üniteye çeşitli switchler ile birlikte bağlanır. Duvarınızdaki panellerden, telefon ya da tabletiniz gibi yönetim araçlarınızdan alınan herhangi bir komut meskende kurulan kablosuz ağ sayesinde merkez üniteye gider. Burada işlenen komut görevi yerine getirmek üzere merkez ünite cihazından ekipmanlara dağılır ve ekipmanlar görevini yerine getirir. Yapılan işlem fazla olsa bile iyi bir sistem kararlı çalışır ve yavaşlamalara, donma ve çökmelere yer vermez.

Otomasyon Çeşitleri Nelerdir ?

Son zamanlarda otomasyon sistemleri çeşitlenmiştir. Özellikle son zamanların popüler yazılımlarından olan Android, Arduino gibi yazılımlar kullanılarak da otomasyon sistemleri geliştirilmektedir. Ancak bu tür yazılımlar otomasyon için yaratılmamış olup hiçbir zaman da kararlı çalışmamaktadırlar.

Alanında sektörde önce dünya üzerinde birkaç marka vardır. ve gibi dünyaca ünlü ve yalnızca otomasyon firmalarının yanı sıra ABB gibi büyük firmalar da bu alanda ortak KNX protokolü denen bir yazılımla kullanılmak üzere piyasaya ürün sağlamaktadır. Ancak uzun yıllar kullanılabilecek, arızasız, sürekli güncellenebilen sistemler kullanmak isterseniz tercihiniz Crestron ya da markası olmalıdır. Bu ürünlerde evinize ve sizin zevklerinize uygun senaryolar geliştirilebilir.

 

Eğer siz de evinize, ofisinize ya da işyerinize profesyonel otomasyon sistemleri yaptırmayı düşünüyorsanız, partner firmalarımızdan size özel fiyatları almak için sitemizin en alttaki iletişim modulümüzü kullanabilirsiniz.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir