Arızalı Harddisk Nasıl Tamir Edilir ?

 

harddisk

Harddisk Nedir ?

 Harddisk bilgisayarın verileri kalıcı olarak depoladığı bir donanım parçasıdır. Harddiski olmayan bir bilgisayar düşünülemez. Bilgisayarın çalıştırılması için kullanılan işletim sistemleri, bu işletim sistemlerinin içerisindeki tüm ayarlar ve yazılı, görsel, işitsel tüm veriler Harddisk içerisinde depolanır. Bilgisayar daha önce kaydettiği bir veriyi çağırırken bu işlemi Harddisk üzerinden sağlamaktadır. Harddiskler kapasitelerine, boyutlarına ve türlerine göre sınıflandırılırlar. Genellikle IDE veya SATA türü harddiskler kullanılır. SATA tipi harddiskler daha eski teknoloji ürünleridir. Harddisklerin depolayabildikleri veri miktarı da değişkenlik gösterir. Son zamanlarda 2 TB'a kadar depolama yapabilen ve boyutu yalnızca 2,5" olan harddiskler yaygınca kullanılmaktadır. Yine son zamanların teknolojisi olan SSD Harddiskler de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu harddisklerin çalışma mantığı diğer harddisklerden çok daha farklıdır, verileri dijital olarak depolarlar. Telefonlar ya da fotoğraf makinelerinde kullandığımız hafıza kartlarının büyük boyutlularıdır. SATA ve IDE harddisklerde mekanik yazma işleminin yerine bu harddiskler tüm bilgiyi içerisindeki elektronik sistem sayesinde dijital veri olarak saklar. Diğer Harddiskler ise bir CD mantığında çalışır ve bilgileri metal diske mekanik olarak yazıp silerler bu sayede zamanla bozulmaya müsaittirler.

SATA / IDE HDD(Harddisk) İçeriği

st1000lm024-harddisk-525x360

SSD HDD İçeriği

ssd-hdd-ici

 

Harddisk Arızası Nasıl Anlaşılır ?

   Harddiskler çalışma prensibi gereği verileri sürekli metal bir diske yazar ve siler. Bu işlem sırasında belirli bir ısı ve aşınma ortaya çıkar ve bir zaman sonra bu harddiskler artık arızalanmaya başlarlar. Diske veri yazılması ve okunmasını sağlayan "kafa" özellikle en çok arıza veren kısımlardan biridir. Dahili harddiskler arızalanmadan önce kullanıldıkları bilgisayarda bazı sinyaller verebilir. Eğer bilgisayarınız son zamanlarda anormal olarak yavaşladıysa ya da sürücüler arası kopyalamalarda sorun yaşıyorsanız bunun sebebi harddiskiniz olabilir. Eğer harddisk kaynaklı böyle bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız bilgisayarı daha fazla kullanmamanız ve verilerinizi derhal yedeklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde çalışmaya devam eden harddisk bir süre sonra bilgisayar tarafından görünmemeye başlayacaktır. Bilgisayarınız harddiskinizi görmüyorsa işletim sistemini başlatamaz ya da onaramazsınız. Herhangi bir arızalanma durumunda sadece yeni bir HDD takarak sorununuzu çözmüş olacaksınız ancak arıza durumunda yedeğiniz yoksa verileriniz kalıcı olarak yok olabilir !

Harici HDD'ler de dahili HDD 'ler gibidir sadece üzerinde bir koruyucu dış plastikleri mevcuttur onun dışındaki tüm içeriği aynıdır. Harici harddisklerinizde de yine yavaşlama ya da anormal sesler duyarsanız HDD'niz arızalanıyor demektir. HDD 'lerde çok ufak sesler normaldir ancak onun dışındaki sesler problem var anlamına gelir. Arızalı olduğunuz bir harddiski başka bir bilgisayara USB aracılığı ile bağlayarak sağlamlığını test edebilirsiniz. HDD türünüze göre IDE ya da SATA uyumlu bir USB kablosunu tüm teknoloji mağazalarından 10-20 TL gibi rakamlara edinebilirsiniz. Bu kablo ile HDD 'nizi bağladığınızda aynı harici harddisk takmışsınız gibi Bilgisayarınızda depolama alanı olarak görünürse harddiskiniz hala okunabilirdir.

 

?

Harddiskler yapısal itibariyle pek tamir edilebilir cinsten donanımlar değildir. Tamir edilseler bile kullanımı tercih edilmez çünkü kimse verileriniz taşıdığı bir HDD'niz her an arıza yapabilir halde olmasını istemez. HDD arızalarında yenisiyle değiştirilmesi en mantıklı yoldur zira HDD fiyatları makul fiyatlardır. Eğer HDD içerisindeki parçaları değiştirmeyi düşünürseniz bu maaliyet yeni bir HDD ile aynı tutarda olabilir. Eğer elinizde aynı HDD'den mevcutsa ve iyi bir elektronik bilginiz varsa harddisk içerisindeki kafa vb. kısımları değiştirmeyi deneyebilirsiniz ancak bu konuda bilginiz yoksa müdahale etmeniz harddisk içerisindeki verilerin kalıcı olarak yok olmasına sebep olabilir.

 

Harddisk Verileri Nasıl Kurtarılabilir ?

harddisk-kurtarma

 

Arızalanan HDD'lerinizin içinde önemli verileriniz varsa bunları kurtarmanız mümkün olabilir. Böylesi bir durumda HDD arızalı ise daha fazla kullanmaya çalışılmaması iyi olacaktır. Öte yandan iyi bir elektro-mekanik bilgisi gerektiren HDD tamiri için girişimlerde bulunmanız da yine tavsiye edilmez. Bilgisizlik sebebiyle ufak bir hata büyük sonuçlara yol açabilir. Piyasada HDD'lerden veri kurtarma işlemi yapan birçok işletme mevcuttur ve ancak bu işlemin fiyatı harddisk fiyatından daha pahalıdır. Bu teknik servislerle yaptığımız görüşmelerde Harddiskten veri kurtarabilmek için aynı harddiskin marka ve modelinden birkaç tane sökerek parça kullandıklarını bildirmişlerdir. Piyasadan aldığımız ortalama fiyatlar 200 $ ile 2000 $ arasında değişmekte. Öncelikle HDD'nin incelenmesi ve kurtarılabilirliğin ne aşamada olduğu tespiti yapılmalıdır.

Sonuç olarak arızalandığını düşündüğünüz Harddiski önce bir USB kablosu aracılığı ile başka bir bilgisayara bağlayarak sağlamlığını test edin ve okunabilir değilse ya da okuma/yazma sorunu varsa aygıtı daha fazla kullanmayın. Yeterli bilginiz yoksa harddiskin içini açmayın. Veri kurtarma işlemi için piyasadan fiyat araştırması yaparak aygıtınızdan verilerinizi kurtarmanın yoluna bakın. Sonrası için verilerinizi belirli periyodlarla yedeklemeyi ya da sanal sunucu kiralayarak verilerinizi burada tutmanız bir daha bu tür sorunlar yaşamamanızı sağlayacaktır.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , ,

2 thoughts on “Arızalı Harddisk Nasıl Tamir Edilir ?

  mehmet hatip

  (26 Mart 2019 - 09:31)

  segate marka 250 gb harddiskiminkartı arıza yaptı sata girişindeki diyotlar patlamış bukarttan elinizde mevcutmudur.

  SEGATE st3250318as 100535704 rev b 

   Endoplazmik Retikulum

   (5 Nisan 2019 - 09:52)

   Satış yapmıyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir