Askerlik Tecili Geri Mi Çekildi ?

askerlik-tecili-geri-cekildi

Tecil Tarihleri Geri mi Çekildi ?

 

 Son günlerde birçok kişi e-Devlet 'ten tecil tarihini sorguladığında daha önce verilmiş olan tecil haklarının geriye çekildiğini görüyor. Bu durum akıllarda birçok soruyu birlikte getirmekteyken vatandaşlar hemen askere gitme korkusu da yaratıyor ve bu sebeplerden askerlik şubelerine gitmekten çekiniyorlar.

Ancak durum hiç düşünüldüğü gibi değil. Herhangi bir şekilde seferberlik ilanı gibi bir durum da söz konusu değil.

Bazı kişilerin tecil tarihlerinin geri çekilme bilgisi doğrudur ancak bunun bazı sebepleri var. Asker Alma Şube Başkanlığı Yüksek Öğretim Kurumu'ndan çektiği öğrenci bilgilerinde güncellemeye gitti ve mevcut durumda öğrenci olmayanların tecilleri iptal edildi. 

Nasıl Tecil Ederim ?

Eğer hala öğrenciliğiniz tecil ettirdiğiniz zamanki okul/bölümde devam ediyorsa EK C-2 formunu okuldan temin ederek askerlik şubenize gidiniz ve 29 yaşına kadar olan tecil hakkınızı kullanarak askerliğinizi tecil ettiriniz.

Eğer öğrenciliğiniz sona ermişse bu durumda askerlik şubeniz size 1-2 yıl tecil verebilir. Mezuniyet belgenizi askerlik şubesine götürerek tecil hakkı isteyebilirsiniz ?

Ne Zamana Kadar Tecil Edebilirim ?

Öğrenciyseniz okulunuzu bitirmediğiniz sürece 29 yaşına kadar tecil edilebilir. Ancak eğer okulunuz bittiyse ve askerlik şubesine bu konu hakkında bilgi vermediyseniz para cezası alabilirsiniz.Daha önce tecil ettirdiğiniz okulunuzdaki eğitim bittikten sonra bir üst eğitime geçilmediği taktirde askerlik tecil olmayacaktır. Mesela bir önlisans öğrencisiyken askerliğinizi tecil ettirdiniz ve okulunuz bitti, teciliniz de bitmek üzere, siz tekrar bir 2 yıllık önlisans programına kaydolursanız askerliğiniz tecil olmayacaktır, 4 yıllık fakülteye kaydolursanız tecil hakkınız mevcuttur.Örgün olmayan (AÖF,AÖL,MAÖL) okullarda okuyan öğrenciler de askerliklerini tecil ettirebilirler.

 

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir