Cep Telefonu Sinyali Nasıl Güçlendirilir ?

baz_istasyonlari

Cep Telefonları Neden Çekmez ?

Telefonunuz iyi çekmiyor ya da görüşmeleriniz yarıda mı kalıyor ? Peki cep telefonları neden çekmez ? Bunu cevaplandırabilmek için önce cep telefonlarının nasıl çalıştığı ile ilgili biraz bilgi verelim. Yazı boyunca çekim probleminizi çözecek yöntemlere değineceğiz.

 

 

Cep Telefonları Nasıl Çalışır ?

 Cep telefonları iki tür olarak birbirinden ayrılırlar. Sıklıkla kullanılan GSM ve amerikan filmlerinde bolca gördüğümüz uydu telefonu olarak da adlandırılan CDMA . GSM telefonlar çalışmak için sim-karta ihtiyaç duyarlar, bu simkart içerisindeki IMSI kodu ve doğrulama anahtarı sayesinde operatör bu sim kartı hangi numaranın kullandığı bilgisini alır. 

GSM telefonlar operatöre baz ya da mobil baz istasyonları aracılığı ile bağlanırlar. Bu baz istasyonları yerleşim yerlerinde çoklukla bulunmaktadır. Her operatörün baz istasyonu ayrı olabileceği gibi bazı operatörler aralarında anlaşma yaparak birbirlerinin istasyonlarını kullanabilirler. Kamusal alanlarda sıklıkla görebileceğiniz bu baz istasyonları AVM, otel, hastane gibi büyük bina ve komplekslerde de bolca bulunurlar. Yüksek katlı  ve birçok odadan oluşan binalarda sinyal kesildiği için cep telefonları çekmeyebilir ya da kalite düşer bu sebepten dolayı telefon operatörleri müşterilerine kesintisiz hizmet verebilmek için tüm bu bina ve komplekslere bir baz istasyonu kurar, ve bina içerisinde dağıtılan röleler üzerinden bu baz istasyonu ile sinyal alışverişi yapılır sonrasında fiber alt yapı kullanarak mahaldeki baz istasyonuna iletirler. Operatörler böyle durumlarda işletmelere kira, elektrik gibi ücretler ödemektedirler.

 

Veri Alışverişi

GSM telefonların sesli konuşma ve internet kullanımına dayalı veri alışverişleri farklı şekilde gerçekleşir. Hepimiz şahit olmuşuzdur ki cep telefonları internet için veri alışverişi yapamadığı durumlarda bile telefon görüşmesi yapabilir. Bunun sebebi protokol farkıdır, internet yayını daha farklı protokoller üzerinden gerçekleşir. Öncelikle bu probleminizi netleştirmeniz gerekiyor. Mesela işyerinizde ya da evinizde 3G ile internete bağlanamıyorsanız ya da genel anlamda internet bağlantınız sorunluysa bu durumda kendi başınıza birşey yapmanız münkün değil ancak eğer ciddi anlamda telefonla görüşmede sorun yaşıyor, telefonunuz hiç çekmiyorsa ve problem cep telefonunuzda değilse kendi başınıza çözebileceğiniz bir problemdir.

 

GSM Veri Güçlendirme

 

Bu problem temel anlamda iki şekilde çözülür :

 1. Öncelikle servis sağlayıcınızı yani telefon operatörünüzü konuyla ilgili bilgilendirin. Bir arıza kaydı oluşturun ve telefonunuzun evinizde ya da işyerinizde çekmediğini, yine komşularınızın da böyle bir sorun yaşadığını burada bir inceleme yapılması gerektiğini bildirin. Büyük operatörler genellikle inceleme sonrasında etki alanına göre sizin evinizin ya da yakınlardaki binaların çatısına mobil baz kurmayı teklif edebilir, bu sayede size kira ödemesi de yapacaktır.
 2. Yukarıdaki yöntem sonuç vermediyse bu işi kendi başınıza çözmenin vakti gelmiştir. Piyasada GSM sinyal güçlendirici olarak satılan birçok ürün mevcuttur. Bunların uygulanması ile ilgili bilgiler yazımızın devamında.

 

Sinyal Güçlendirici Nedir, Nasıl Kullanılır ?

 

Piyasada yerli ve yabancı olmak üzere birçok sinyal güçlendirici mevcuttur. Bu ürünlerin çalışma mantığı temelde aynıdır. Modeme benzer ve alıcı/verici görevi de gören bir alet evin odasına yerleştirilir. Bu cihaz bir kablo aracılığı ile çatınıza bağlayacağınız antene bağlıdır ve bu anten de en yakın baz istasyonunla haberleşir. Ancak bu antenlerin baz istasyonuna bağlabilmesi için antenin 30-50 metre yakınına kadar olan alanlarda telefonların çekmesi gerekir. Daha uzak mesafeler için bu sistem işe yaramayacaktır. Cihazların 3G uyumlu olan modelleri de mevcuttur.

Çalışma sistemi şu şekildedir :

gsm-guclendirici-calisma-prensibi

 

Örnek Bir GSM Sinyal Güçlendirici

  gsm-sinyal-guclendirici

Çatı Tipi Anten

cati-anteni

Büyük Komplekslerde Birbirine Sıralı Bağlanan Mahal Tipi Anten

sinyal-guclendirici-omni-anten

 

4G/3G/2G(EDGE)/GPRS Farkı Nedir ?

Bunların tümü bağlantı protokolleridir. Sırasıyla GPRS,2G,3G ve son olarak 4G bağlantı protokolleri çıkmıştır. Teknoloji ilerledikçe bağlantı hızı da bu doğrultuda artmıştır. Örnek olarak GPRS teknoloji kullanıldığı zaman saniyede maksimum 114 kbit veri alışverişi yapılırken LTE ile geliştirilen 4G teknolojisi sayesinde sayinede 300 mbite kadar veri alışverişi yapılabiliyor. Bu sayede web sayfaları daha hızlı yüklenerek görüntülenebiliyor. MHz bandında yayın yapan bu protokoller frekans değeri düştükçe daha hızlı veri alır ve gönderir yani örneğin 800 MHz bandında yayın yapan bir protokol 900 MHz frekansında yayın yapan protokolden daha hızlı alışveriş yapar aynı zamanda sinyali etkileyen faktörlerin etkisi frekans değeri düştükçe azalır. Düşük frekanstaki sinyaller dağ, taş, beton gibi sinyali etkileyen faktörlerden daha az etkilenmektedir. Bu sayede dış faktörlerden daha az etkilenen, hızlı veri alışverişi sağlanır. Frekans bantlarının düşürülmesi kimi zaman gündelik hayatı da etkileyebilmektedir. Örneğin; son çıkan 4,5G teknolojisinin kullanmış olduğu frekans bandında telsiz mikrofonlar, denizcilikte kullanılan telsizler ve kimi yayın yapan istasyonlar çalışmaktaydı ancak 4,5G ile birlikte bu cihazlar çalışamaz hale geldiler. Eski model cihazlar kullanılamaz hale gelirken yeni ve güncellenebilir cihazlar gerekli işlemlerden sonra yeni frekans aralıklarında çalışmaya devam edebiliyor. Konuyla ilgili olarak BTK Ağustos 2015'te yapmış olduğu açıklama ile 790-862 MHz aralıklarının kullanımının Turkcell, Vodafone ve Avea operatörlerine ait olduğunu, bu frekans aralığında yayın yapmanın yasaklandığını aksi halde, yasağı delenlerin yasaya binaen para cezası yahut hapis cezası ile cezalandırılacağı bildirmiştir.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , ,

3 thoughts on “Cep Telefonu Sinyali Nasıl Güçlendirilir ?

  murat

  (15 Aralık 2018 - 20:21)

  buradaki bahsettiğiniz ürünlerin hepsi çin'den mi geliyor?

  TR'de bu tip ürünler var mı acaba?

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Ocak 2019 - 12:06)

   Türkiyede mevcut sahibinden, gittigidiyor vb. araştırın.

  Ali

  (4 Ekim 2019 - 22:24)

  Öncelik  iyi gunler ben bu üründen getirdim çinden  fakat anteni çatıya koyamıyorum kablosu kısa geliyor evin önünde bahçe var orda telefon cekiyor anteni oraya taksam sinyal alabilirmiyim anten demindeki bir sekilde denedim  sinyal almıyor ve vermiyor bahcenin  etrafi evler ile cevreli bunla ilgisi olabilir mi acaba yardimci olurmusunuz 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir