İran Gezilecek Yerler, Bilgiler

tehran-city

İRAN hakkında uzun bir posttur!

Gıtmeden önce yüklerce yargılarımın olduğu gidip gördüğümde ise hepsini kafamdan birer birer attığım güzel nice insanı içinde bulunduran mistik havasına toz kondurmayacağım komşu ülkemiz. İstanbuldan otostop ile Ankara ordan doğu ekspresı ile Kars sonrasında tekrar otostop ile once sınır ilimiz Iğdır daha sonra İran sınırından geçip Makuya vardım. Nıyetim Tebrizde yaşayan couchsurfingten iletişim kurduğum tatlış mı tatlış çiftin yanına varmaktı. Tebriz , İranın başkenti Tahrana oranla daha küçük daha samimi havası olan başka bir il . Ve tabi ki gene tarihi Kapalıçarşıları ve hediyelik gümüş alabileceğiniz ibriklerden çay içeceğiniz pazarları meşhur. Gök mescit görmeye değilecek bir ibadet yapısı . Tebriz arg ise tamamen yumurta karışımı bir yapıştırıcı kullanılarak yapılmış epeyce ihtişamlı sur kapısı, dondurmanızı alıp yürüyüş için gölestan parkını seçebilirsiniz aynı zamanda genç yaşta evlenmiş tatlış çocukları olan İranlı aileleri izleyebileceksiniz. İran yemeklerinden bahsetmek istemiyorum aslında çünkü ÇOOOOK canım çekiyor inanılmaz lezzetli buğday çorbaları, safranlı pilav, kebap ve sebze yemekleri muazzzzam. Tahran ise Tebrize göre çok daha büyük adeta metropol ama gene mistik havasından asla ödün vermiyor Kapalıçarşıları devasa büyüklükte dediklerine göre dünyadaki en büyük Kapalıçarşı (olası ama bilemiyorum)  Gülistan ve Sadabat sarayı görüleceklerde muhakkak; ayrıca ismini bilmediğim şehri yukarıdan izleyebileceğiniz teleferik olan bir tepe noktaları var şehir içinde orada italyan dondurması tadılıp Tahranın nasıl modern içinde dağları ormanı barındıran bir cennet olduğunu gözlerinizle görüceksiniz.
Bilindiği gibi alkol satışı yok fakat orada hayatımda içtiğim en güzel ev yapımı şarabı içtiğimi söylemeliyim. Bir diğer konu kadınları çok çektiği için tarihlerinde şuan öylesine korunuyorlar ki ve o güzel ülke dünya gündemi ile ilgilenen çalışkan birçok açık fikirli insanı barındırıyor, şanslıyım bende hep o tarz insanlarla tanıştım. Son söyleyeceğim güney kesiminde İsfahan Yazd gibi içinde kamp yapılabilecek çöl ve vahşi ormanları olan bölgeleri var . Henüz ziyaret edemesemde 1 ay sonraki gezimde buraları görmeyi planlıyorum. Bir haftalık izlenimim bunlardı fakat İran muhakkak çok daha fazla zaman ayırılması gereken bir ülke. Fiyatlar makul biden daha ucuz maku dediğim sınıra yakın bir ilden Tahrana 40 tl gibi bir rakamla geldim. Ayrıca skyscannerdan İstanbul dan veya tahrandan Bangkok için uçak bileti arattığınız zaman 3 te 1 i gibi bir fiyat göreceksiniz. Beni gezmek için tetikleyen bir şey olmuştu fakat gördükten sonra şiddetle tavsiye ediyorum . Gidin o güzel ve samimi ırkı birde siz gözlerinizle görün…

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir