Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir ?

                      Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır ?

radyator-1024x369

 

Artık hepimiz evlerimizde o üzerinde kestane pişirdiğimiz sobaların yerini her ne kadar tutmasa da rahatlığı ve temizliği açısından kombi sistemini kullanır olduk. Bildiğiniz üzere kombinin ısıtmış olduğu sıcak suyun tesisatta dönmesiyle evin ısıtılması sağlanıyor ve kombiden sonra geri kalan görevi bu radyatör – petekler devralıyorlar. Ancak zaman geçtikte tesisatınızdaki boruların da aşınmasıyla bu demir tozları, sudaki kireç vb. faktörler bu radyatörlerin alt kısımlarındaki kanallara yerleşiyor ve tesisatınızdaki suyun petekte dönmesini kısmen engelliyor. Bu yüzden de mesela kombinizi 50 dereceye ayarladıysanız o 50 derecelik ısıyı radyatörleriniz size veremiyor çünkü çamurlaşan su ve tıkanıklıklar sebebiyle su akışı dolayısıyla devirdaim sağlanamıyor. Kombiniz bu yüzden sürekli çalışarak suyu ısıtmaya çalışıyor ancak siz bir türlü ısınamıyorsunuz. Doğalgaz faturanız şişerken eviniz soğuk kalıyor. Bu tip durumlarda radyatörünüzün yarısı sıcak yarısı soğuk da olabilir. Sizden petek temizliği için firmalar yüksek ücretler isteyebilir ancak bu işlemi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ben de bu yazıda size petek nasıl sökülür, yıkanır ve takılır bunları anlatmaya çalışacağım…

 

Öncelikle bize gerekli malzemeler:

1 adet kurbağacık ya da ingiliz anahtarı

1 adet radyatörün altına sığabilecek kısalıkta geniş leğen

Düz tornavida

Bez parçası

Hortum ya da duş başlığı da olur

Elinizde de eldiven olmalıdır bu işlemi gerçekleştirirken.

 

Bu malzemeleri tedarik ettikten sonra işe koyuluyoruz.

 

Tapayı Sökün

4968776445418093galvaniz_kor_tapa

Genelde peteklerin solunda ve aşağısında bulunan resimde de bir örneği verilmiş olan tapayı sökmemiz gerekiyor ki peteğin içerisindeki tüm suyu boşaltabilelim. Peteğimizin sağındaki ve solundaki 2 vanayı da saat yönüne doğru sonuna kadar çevirerek kapatıyoruz ve radyatörümüze artık su girişi olmayacak sadece içerisindeki suyu boşaltmamız gerekecek. Peteğin altına sığabilecek kısalıktaki kova ya da leğeni bu sökeceğimiz tapanın altına koyalım. Tapayı sökmeye başlamadan önce kombinin sağ ve sol yanlarında bulunan kapakları çıkarmamız gerekiyor her ikisini de ucu düz bir tornavida ile kenarından kastırarak yerinden çıkarın ve tapayı sökmeye hazır duruma getirin. Tapayı gevşettikten sonra elinizle hafif hafif döndürün ve diğer elinizdeki bezi de tapa çıkışına tutun. Burdaki su biraz basınçlı gelebilir etrafı kirletmemek adına önlem alalım. Tapayı çıkardıktan sonra petekteki tüm suyun leğene boşalmasını sağlayın. Suyun gelmesi kesilince tapayı elinizle yerine takıp tatlı sıkı bağlayın.

 

Peteği Vanalardan Ayırın

hqdefault

Peteğinizi vanalardan ayırmanız gerekecek bunun için boşaltmış olduğunuz kovanızı peteğinizin diğer tarafında ve altta bulunan vananın altına yerleştirin.Ardından kurbağacık anahtar ile alttaki vana ile petek birleşimini sökün.Söktükten sonra kovaya biraz su akabilir, peteğin içindeki tüm suyun çıkmadığı anlamındadır.Su kesildikten sonra üstteki vanayı da yine aynı şekilde söküyoruz…

radyator-vanasi-262x300

 

 

Peteği Sökün

Peteği vanalardan ayırdıktan sonra son olarak arkadaki duvara tutma aparatından ayırmamız gerekiyor. Bu işlemi yaparken peteğin büyüklüğüne göre 2 kişi olmanız tavsiye edilir. Peteği vanaları sağa ve sola çekerek boşa çıkardıktan sonra kaldırarak duvara tutunan aparattan ayırın ve banyo ya da balkon gibi yıkama alanının yapılacağı alana taşıyın.

 

Peteği Yıkayın

Peteği üst vanasının su girişine hortumla ya da benzeri birşeyler tazyikli su tutun, peteği dik tutun ve arasıra vurun ayrıca çıkış vanasını elinizle kapa-aç yaparak tazyik yaratmaya çalışın. Peteğinizden tortular çıkıp temizlenene kadar bu işlemi gerçekteştirin.

 

Peteğinizi Takın

Peteğinizi son yaptığınız işlemden başlayarak tekrar yerine oturtup bağlantılarını yapın. Tüm somunları sıktıktan sonra vanaları açmadan evvel tesisattaki suyu boşaltmanız ve yerine temiz su basmanız iyi olacaktır.Tesisatınızın su tahliye vanasını açarak borulardaki tüm suyu boşaltın ardından kombinin su basma vanasını açarak 1.5 bar kadar su basın. Bundan sonra peteğinizin vanalarını açabilirsiniz ancak havasını almadan kullanmayın.

petek-temizligi-oncesi-ve-sonrasi

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir