Kira Sözleşmesi Süresi Dolmadan Nasıl İptal Edilir ?

kira-sozlesmesinde-bilinmesi-gerekenler

Kira Kontratı Nasıl İptal Edilir ?

 

 Şüphesiz ki bu sorunun en kolay cevabı ev sahibinizle anlaşarak evden ayrılmanız olacaktır ancak bazen bu yolla çözüme kavuşamayabilirsiniz tabi bu tip durumlarda haklarınızı ve yasal yaptırımları bilmek lehinize olacaktır.

Mevzuata göre kira sözleşmesinin anlamı ev sahibinin sizi, kontratta süre belirtildiyse o süre zarfınca, belirtilmedi ise 1 sene boyunca, kiracı yükümlülüklerinizi yerine getirdiğiniz taktirde evinizden çıkartamaması anlamına gelmektedir. Ancak diğer yandan da sözleşme süresi dolmadan önce çıkmayacağınızı garantilemiş olursunuz.

Ev sahibiniz sizden habersizce nasıl kiraladığınız evinize giremezse siz de sözleşmenizin süresi dolmadan evvel, evden bildirimde bulunmadan ayrılamazsınız.

 

Sözleşme Nasıl Fesh Edilir ?

Eğer ev ile ilgili teknik problemleriniz var ise bunları ev sahibine ilettiğinizde çözüme kavuşmadı ise veya sorun yaşıyorsanız bunları bir dosya haline getirin.

Ya da mucbir sebepler gereği ikametgah yerinizi değiştirmeniz gerekebilir. 

Evi değiştirme sebeplerinizi listeleyin ve bu konu hakkında bir dilekçe hazırlayarak notere gidin. Noter kanalıyla ev sahibinize ihtar çekin ve evden belirttiğiniz sebeplerden dolayı ayrılacağınızı anahtarı da noter kanalı ile bırakmak istediğinizi belirtin ve anahtarı notere bırakın. Bu sayede resmi kanallar üzerinden evden ayrılma talebinizi vermiş oldunuz ve anahtarı teslim etmiş sayıldınız.Ancak unutmayın ev sahibi meskeni kiraya verene kadar geçen süre boyunca kira bedelini sizden talep edebilir, bunun için size dava da açabilir.

 

Ev Paylaşımlıysa Nasıl Fesh Olur ?

Eğer paylaşımlı bir evde yaşıyorsanız ve sözleşmede ev arkadaşınızla beraber ikinizin de imzası varsa yine aynı kanalı izlemelisiniz ayrıca ev arkadaşınıza da konuyu bildiren bir ihtarı noter kanalıyla göndermek yararınıza olacaktır. Bundan sonra evin %50 kira yükümlülüğü sizin üzerinizden çıkmış olacaktır.

 

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir