Kırılan Jack Telefondan Nasıl Çıkartılır ?

minijack

Kırılan jacklar nasıl çıkartılır ?

 Gündelik hayatımızın bir parçası olmuş telefonlarımızdan, bilgisayarlarımızdan ya da tabletlerimizden hemen hepimiz müzik dinliyoruz. Müzik dinlememizi sağlayan kulaklıklığımızı bu aygıtlara bağlamamıza yarayan konnektörün adı Mini Jack'tır. Bu jacklar kimi zaman kalitesinden dolayı kimi zaman da yanlış kullanımdan dolayı cihazlarımızın içinde kırılıp uçları da cihazın içinde kalabilir. Bu sebeple hem kulaklığınızı kullanamazsınız hem de aygıt, içerisinde hala jack olduğundan dolayı hoparlörlerden de ses vermeyecektir.

Ne yapmalıyız ?

Bu gibi durumların yaşanmaması için kulaklıklarımızı iyi kullanmamız ve telefona takıp çıkartırken nazik davranmak gerekir. Kullanımınızdan sonra da bu kulaklıkları güzelce toplayıp gerekirse ufak bir cüzdanda saklamanız iyi olacaktır.

 

Nasıl Çıkartılır ?

Bu tip durumlarda cihazın türüne göre değişiklik gösterebilecek metodlarla içeride kalan jack parçası çıkartılabilir.

maxresdefault

Mesela böyle bir durumda kulak pamuğu ile çıkartabiliriz.

kulak-temizleme-cubugu

Kulak temizleme çubuğunun bir tarafındaki pamuğu çıkartın ve ucuna çok az miktar hızlı yapıştırıcı olan japon yapıştırıcısı sürün. Deliğe dikkatlice yerleştirip biraz bekledikten sonra yavaşça çubuğu çekin.

maxresdefault-1

 

Eğer bu şekilde sonuç alamazsanız ne yazıkki cihazı servise göndermeniz gerekecektir ya da elektronik bilginiz varsa cihazı kendiniz açarak da bu parçayı çıkartabilirsiniz.

 

Bilgisayarlar İçin :

Eğer laptop ya da masaüstü bilgisayarınızda bu sorunu yaşıyorsanız en kısa çözüm yolu harici ses kartı kullanmaktır. Şu şekilde piyasada ortalama 10 TL 'ye bulabileceğiniz bu aygıtı USB'nize takın ve üzerindeki jack girişlerine de hoparlör ya da mikrofonunuzu takıp kullanın.

 

s-link-slx-u51-usb-harici-ses-kart

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir