Nargile Nasıl Hazırlanır ?

dsc0274

 

Nargile…

 Resimdeki gibi nargile ile taptaze bir çayı yudumlayıp günün stresini atmayı kim istemez ki ?

Son yıllarda ülkemizde popülerleşen nargile yüzyıllar önce ilk Hindistan'da bulunmuş ve dünyaya yayılmıştır. Arap fethleri sonrası nargile kültürü Arap halklarında geniş bir yer kazanmıştır. Sonrasında ise özeliikle Osmanlı İmparatorluğu zamanında nargile kültürü Anadolu'ya ulaşmakla kalmayıp sarayın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu eski yüzyıllarda nargile daha çok aromasız olarak tömbeki şeklinde tüketilirdi. Hala içimi ağır olan tömbeki yapılan yerler yok değil ancak nargile de herşey gibi popülerleşerek içerisine çeşitli aromalar katılarak değişikliklere uğradı.

Günümüzde birçok tütün markası olmakla birlikte bu markaların da birçok aroması mevcuttur. Hatta o kadar ki bu markaların aynı aromaları birbirinin tatlarını tutmayabilir… Bu yazıda sizlerle en iyi nargile tütünlerini ve takımlarını ayrıca nargile yapımındaki püf noktaları inceleyeceğiz…

 

Tütün Çeşitleri Nelerdir ?

nargile-tutunu

Çeşitli markaların çeşitli aromalarla harmanlanmış tütünleri vardır. Bir markanın x aromasıyla diğer markanın aynı x aromasının tatları farklı olabilir.

Başlıca tütün aromaları şu şekildedir :

Cappuccino

Elma

Çilek

Gül

Karışık Meyve

Kavun

Limon

Muz

Nane

Portakal

Şeftali

Üzüm

Vişne

Yaban Mersini

 

Elma aroması genelde iki çeşitlidir. Anasonlu ve anasonsuz olarak ayrılır. Örneğin Nakhla markasının Çift Elma amblemli kutusu anasolu, Tek Elma amblemli kutusu da anasonsuzdur. Bir diğer kaliteli marka olan El-Fakher markasının ise Beş Elmalı kutusu anasonsuzdur.

 

Hangi Tütün Markaları Tercih Edilmelidir ?

nargile-tutun-cesitleri

Piyasada çok çeşitli tütün markaları vardır.

Bunlardan bazıları:

Adalya

Mazaya

Nakhla

Al Fakher

Starbuzz

Argelini

Bang Bang Tobacco

 

Bu markalardan piyasada yaygın olarak kullanılan Nakhla ve El Fakher markalarıdır. Starbuzz ve Bang Bang ise üst segment kalitede olup pahalı tütünlerdir. Genel olarak en çok sevilen tütünler : Nakhla çift elma, el fakher çift elma, cappuccino, nane-elma, portakal-nane karışımlarıdır.

Anasonlu tütünler (el fakher ve nakhla çift elma) ve cappuccinolu tütünler nargileye alışık olmayanlar için ilk içimlerde ağır gelebilir. Mide bulantısı ve tansiyonu tetikleyip bayılmaya yol açabilir. Nargile içilirken aç olmamak gerekir ayrıca alışık değilseniz arada dinlenmek iyi gelecektir. Nargileyi tek başınıza içmek zorunda değilsiniz. Bir nargile 2-3 kişi ile sırayla paylaşılarak içilebilir. Bu sayede alışık değilseniz hem bünyeniz zorlanmaz hem maliyet azalır. Anasonlu tütünleri içtikten sonra yerinizden hemen kalkmayın biraz oturduktan sonra yerinizden yavaşça doğrulun…

 

hookah___nargile___by_oguzalbayrak-d56jhm9

Hangi Nargile Takımlarını Tercih Etmeliyiz ?

Bir nargilede en az tütün kadar içildiği takım, marpuç ve kömür de tada etki eder.Mesela tam yanmamış randumansız bir kömür ile en iyi tütünden bile tat alamaz ya da marpucunuz alıştırmış olduğunuz aroma dışında kullanılırsa kötü bir tat alabilirsiniz.

Nargile takımları şu şekilde sınıflandırılabilir :

Kahveci Takımı

Konya Takımı

İzmir Takımı

Medusa (cam nargile)

 

Nargile cam şişe, ser, tepsi, lüle ve marpuç ekipmanlarından oluşur.

Şişenizin mutlaka cam olması gerekmektedir, ser ise paslanmaz döküm, pirinç maddelerinden yapılmış olabilir. Medusa takımlarda ser ve cam bütün olduğu için tamamen camdan oluşmaktadır. Tepsi ise közlerin döküldüğü kömürlerin dinlendirmek için konulduğu yerdir. Lüleye de içmek istediğimiz tütünü koyar, marpuç aracılığı ile duman çekilir. Çeşitli marpuç çeşitleri vardır. Flexi malzemeden olan marpuçlar yıkanabilir marpuçlar olup bu tür marpuçları tüm aramolarda kullanabilirsiniz. Ancak deri marpuçlar kesinlikle yıkanmaz ve sadece aynı aromalı tütünlerde kullanılır. Örneğin bu marpuçla elma aroması içiyorsanız hep bu aromada bu marpucu kullanmalısınız. Başka bir tütünde bu marpucu kullanırsanız, marpucun tadı bozulacaktır.

Lüleniz ise ne kadar geniş olursa tütünün yanma olasılığı o kadar azalacak ve daha uzun süre nargile içebileceksiniz.

Evde kullanım için klasik kahveci ya da konya takımı alabilirsiniz. Medusa nargileler camdan oluştuğu için tat tamamiyle bozulmadan içiciye ulaşmaktadır ancak bu nargile takımları diğerlerine göre pahalıdır.

Kömür de diğer önemli bir husustur. Nargile kömürleri özeldir. Mangal kömürü vb. kömürleri nargile içmek için asla kullanmamanız gerekir. Bu kömürler insanı zehirleyip ölüme bile sebebiyet verebilir. En iyi nargile kömürü meşeden yapılır ancak bu kömürler kısa süre sonra söneceği için sürekli değiştirmeniz gerekecektir. Evde kullanıma çok uygun değildir ancak kafelerde kullanım için kaçınılmazdır. Evde kullanım için hindistan cevizi kabuklarından yapılma özel nargile kömürleri vardır. Bu sıkma kömürleri 10 dakika kadar ocakta ya da özel nargile kömür yapıcı ısıtıcıda beklettikten sonra kömürlerinizi 1 saatten fazla kullanabilirsiniz. Bu kömürlerin bazıları tütünde çok kötü tat bırakmaktadır bu sebeple güvenilir markalar tercih edilmelidir. Örneğin KEFO marka ürünleri kullanabilirsiniz. Orijinalliğine dikkat ediniz.

 

?

55ea3a23f018fbb8f87296b0

Nargile hazırlamak bir ustalık işidir ve nargile hazırladıkça gelişip bir öncekinden daha güzel hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle takımınızı piyasadan temin ediniz. İstanbul Mercan nargilecilerin merkezidir. Buradan alacağınız tüm ürünler hem orijinal hem ucuz olacaktır. Aldığınız nargilelerin ser ve şişe kısımlarını, marpucun ucunu ve lülenin sere takıldığı kısmı bantlatın çünkü bunu hiç bilmeyen biri çok iyi bantlayamayacaktır. Yine aldığınız yere marpucun sere bağlanan kısmını harbi ile talaş artıklarını temizletin.

Tüm ekipmanlarınız hazırsa başlayalım.

Şişeye yarısından fazla olacak şekilde su koymamız gerekiyor. Seri şişeye taktığımızda serin borusu suyun 2 parmak(2-3cm) kadar içine girmesi gerekiyor. Bu ölçüye göre şişeye su ekleyin ya da çıkartın.

nargile-sisesi

Ardından seri şişeye çevirerek iyice oturtun ve hava kaçırmadığına emin olmak için marpuç takıla kısma ağzınızla üfleyerek lüle konulan kısmı da elinizle kapatın, bu şekilde havanın herhangi bir yere çıkmaması gerekir.

Ardından serin üstüne tepsi koyun ve marpucu da sıkıca sere geçirin.

Sıra tütünü hazırlamaya ve kömürleri yakmaya geldi.

Önce kömürümüzü yakalım, biz tütünü hazırlayana kadar közünüz olacaktır.

Bir gazete kağıdı üzerine tütünümüzün birazını çıkartıyoruz ve ince ince ayırıyoruz. Bazı tütünlerde sap olabilir bu sapları da ayırarak atmak gerekir. Tütünü lime lime etmelisiniz, bunun için bıçak veya makas da kullanabilirsiniz. Sonrasında lüleye bu tütünü dolduracağız ancak asla bastırmadan heryere eşit bir şekilde lüleyi taşırmadan tütünleri dolduruyoruz.

Hemen akabinde 10 cm kadar kestiğimiz nargile folyomuzu gerdirerek lülemizin üzerine koyup etrafını çeviriyoruz ve lüleyi kapatıyoruz. Folyonun mat kısmı dışa parlak kısmı ise içe bakmalıdır.

Folyoyu güzelce gergin bir şekilde sardıktan sonra etrafından başlayarak aralıklarla bir kürdan ucuyla delikler açıyoruz. Lülemizi artık yerleştirebiliriz.

Közlerimizde siyahlık kalmamış ve kor halini almışsa ufak ufak kömürlerden 4 tane folyonun üzerine ancak kenarlara olacak şekilde koyuyoruz. Lülenin ortasına köz koymamalısınız ki nargile yanmasın, hava alsın. 3-4 dakika sonra nargilemizi içmeye başlayabiliriz.

Afiyet olsun…

Uyarı : Nargile içmek sağlığa zararlıdır ve 18 yaşın altındakilerin kullanması yasaktır.

 

 

 

 

 

 

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , , , ,

4 thoughts on “Nargile Nasıl Hazırlanır ?

  Eros

  (22 Şubat 2017 - 12:58)

  Ananoslu nargile normal nargileden daha mı zararlıdır? Bilgilendirici içerik için teşekkürler.

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Şubat 2017 - 21:59)

   Merhaba, Anasonlu nargile çeşitlerinin diğer nargilelere göre daha zararlı olabileceği bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Ancak ünlü doktor Eren A. ananasın fazla kullanımında anasizm hastalığının ortaya çıkabileceği görüşünü ortaya atmış, bilim dünyası bu konu hakkında ikiye bölünmüştür.

  Dr. EREN A.

  (9 Mart 2017 - 22:44)

  Anason diye tabir ettiğimiz ananoslu nargilenin, diğer nargile türlerine kıyasla çok daha fazla sağlığa zararlı olduğu yönde bilimsel çalışmalar yürütülmekte ve bu yönde sonuçlar alınmakla birlikte bu henüz netlik kazanmış değildir.

   Endoplazmik Retikulum

   (10 Mart 2017 - 19:56)

   Yazarlarımızdan SN. Dr. Eren Beyfendiye kıymetli değerlendirmeleri için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir