Öğrenciler Ücretsiz Pasaport Nasıl Alır ?

pasaport-nasil-alinir 

Öğrenciler Harçsız Pasaport Nasıl Alır ?

 

 Umuma mahsus (bordo) pasaportlardan öğrenciler 25 yaşına kadar pasaport harcı ödemeden faydalanabilirler.Eskiden öğrencilerin okullarının verdikleri bir yazı sayesinde faydalanabildikleri bu hak yeni düzenlemelerle üm öğrencilere herhangi bir yazı gerekmeksizin getirilmiştir. 18 yaşın altındaki öğrenciler ve yurtdışında okuyan öğrenciler de bu imkandan faydalanabilir. Ancak maksimum 25 yaşınıza kadar pasaport alabilirsiniz mesela 20 yaşındaki bir vatandaş başvurduğu taktirde tam 5 yıllık pasaport alabilecek ve pasaportu 25 yaşını doldurduğu gün sona erecektir. 18 yaşın altındakiler ise maksimum 5 yıllık pasaport alabilirler ancak süresi bittikten sonra yine harçsız pasaporta başvurabilirler.

 

Nasıl Başvurulur ?

 

Öncelikle şu belgeleri hazırlayın:

Nüfus Cüzdanının Aslı

2 Adet Biyometrik Fotoğraf

(Varsa) Eski Pasaportlar

Öğrenci Belgesi ( e-devletten ya da okulunuzdan ıslak imzalı )

Defter Harcı Ödendi Belgesi

 

Öğrenciler pasaport harcından muaf tutulsa da defter harcını ödemekle yükümlü olduklarından dolayı 94 TL ücreti olan defter harcını herhangi bir bankanın veznesinden ödeyerek makbuzunuzu alınız. Gişedeki memura sadece 94 TL olan defter harcını ödeyeceğinizi söylemeniz yeterlidir.

Tüm evraklarımız hazırsa emniyet müdürlüğünün pasaport randevu sayfasından kendinize uygun bir randevu alın ve evraklarınızla birlikte müracaat edin.

 

Pasaport Ne Zaman Teslim Edilir ?

Pasaportunuz başvurunuza müteakip 3-5 gün içerisinde PTT Kargo ile belirtmiş olduğunuz adrese ulaşacaktır. Başvuru sırasında sizin dışınızda teslim almasını istediğiniz birileri varsa bunu belirtiniz ki pasaportunuz bu belirtilen kişiler dışında kimseye teslim edilmeyecektir, evde olmamanız durumunda posta merkezine geri gidecektir.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir