Projeksiyon Bakımı Nasıl Yapılır ?

sony-vpl-fx30_b

Projeksiyon Cihazları

 

 Gündelik hayatımızda pek çoğumuz bir işle meşgulüzdür. Kimisi okula kimisi işe… Artık yaşamımızın hemen her alanında sıkça kullandığımız projeksiyon cihazları işleri büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Eskiden kullanılan tepegözler hem kurulum aşamasında hem de yansıtılabilecek materyallerin sınırlılığı açısından zayıf kalıyordu, projektörler sayesinde bu eksik giderildi ve gerek işyerindeki sunumlar gerek okullardaki eğitimler artık bu cihazlar sayesinde zenginleşiyor. Ancak son zamanlarda projeksiyon cihazları evlere girmeye başladı bile ! Artık çoğu insan evine sinema odası kurup ev rahatlığında kaliteli film izlemek istiyor. Projeksiyon cihazları kimi zaman farklı isimlerle de telaffuz edilebiliyor. Barko, barkovizyon, sinevizyon bunlardan bazıları ancak cihazın gerçek ismi projektör ya da projeksiyon cihazıdır. Barkovizyon ise projektör üreticisi olan Barco firmasının isminden gelmektedir ve genelde piyasada bu isim kullanılır. Yazımızda bu cihazların bakımı nasıl yapılır, lambası nasıl değiştirilir, arızaları nasıl giderilir gibi konuları hep beraber inceleyeceğiz…

Projektör Çeşitleri

 

 • DLP

DLP tip cihazlar dijital video işleme mantığıyla çalışırlar. İçlerindeki elektronik sistem sayesinde kaynaktan aldıkları görüntüyü DLP çipte dijital olarak işleyerek ateşlenen lambadan çıkan ışığın renk tekerleğinden geçmesiyle çalışır. Görüntüde renkler canlıdır ancak gerçek renkleri veremez. Görüntü nettir, LCD cihazlara göre pahalıdır. Lansman, toplantı gibi büyük organizasyonların yanısıra sinemalarda da kullanılabilir.

 • LCD

İçerisindeki LCD panele verilen görüntüye lambadan çıkan ışığın vurup panelden geçtikten sonra renk çarkından dışarı çıkmak üzere görüntü verir. İçerisinde LCD olduğu için görüntüde noktacıklar(pigment) olur. Renkler gerçeğe yakındır, yüksek ansilümenlerde iyi sonuçlar verir. Sunum, ev, toplantı gibi alanlarda kullanılabilir. Boyutları DLP ve LED cihazlara göre büyüktür.

 • LED

Son zamanların teknolojisi olan bu cihazlar hala geliştirme aşamasındadır. Boyutları diğer cihazlara göre ufaktır, cep/mini projektör olarak satılan cihazlar da LED teknolojisini kullanmaktadırlar. Özellikle belli başlı büyük firmaların ürettiği birkaç ürün çok başarılıdır. Özellikleri ve parlaklık değerleri şaşırtıcı olan bu cihazlarla sunum yapılabileceği gibi evde sinema keyfi de yapabilirsiniz.  Görüntü çözünürlükleri düşüktür.

 • LAZER

Lazer teknolojisi ile yapılan projeksiyonlar piyasada henüz yaygınlaşmamıştır ancak profesyonel kullanıma yönelik olduğu gibi iyi performans gösterdikleri de bilinmektedir.

 • LCoS

Henüz yeni çıktığı için hakkında pek bir bilgi yok ancak likit kristaller kullanılarak yapılmıştır. Çok pahalı olan bu cihazlar henüz piyasada kullanılmamaktadır. Görüntü kalitesi hakkında bilgi mevcut değil.

 

Ansilümen Değeri Nedir ?

Ansilümen ışık şiddetini ölçmek için kullanılan birimdir. Projeksiyon cihazları da lümen değerine göre sınıflandırılır. Karanlık bir odada film izlemek için 2700 Ansilümen yeterli olabilirken, büyük bir kongre için 10.000 ansilümen yeterli olacaktır. Ortalama sunum ve toplantılarda 4500-5000 ansilümen cihazlar kullanılabilir. Ortalama bir evde gün ışığında ise 3200 Ansilümen yeterli olacaktır, evdeki perdeler karartma için kullanılırsa sonuç daha iyi olur.

?

Bakım her elektronik ürün için gereklidir ama projeksiyon cihazları için durum daha hassastır. Düzenli yapılmayan bakım sebebiyle cihazınız muhtemelen ya arızalanacak ya da görüntü kalitesinde düşüşler olacaktır. Özellikle LCD ve DLP cihazlara rutin olarak bakım yapmak gereklidir. Eğer cihaz tozlu bir ortamda çalıştırılıyorsa haftada bir, ofis gibi ortamlarda ayda bir, evde çalıştırılıyor ise de 3 ayda bir bakım yapmak gerekir.

Bakım için gerekli malzemeler şunlardır :

 1.  Lens/ekran temizleme solüsyonu ve mikrofiber bez
 2. Elektrikli vakum ya da elektrik süpürgesi
 3. Yıldız ve düz tornavida
 4. Lateks eldiven
 5. Kompresör (bazı hallerde)

 

 • Malzemelerinizi tedarik ettikten sonra projeksiyon cihazınızı düz bir masaya koyun, tüm bağlantılarını sökün ve elektriğini kesin ardından lateks eldivenlerinizi giyin.

Dipnot : Projeksiyon cihazınızın tipine göre değişiklik gösteren bu işlemde temel amaç toz tutucu filtreleri temizlemektir. Bazı projeksiyon cihazlarında özellikle DLP'lerin bir kısmında filtreler sökülüp takılabilir halde değildir, filtrenizin sökülüp takılabilir olup olmadığını kullanım kılavuzuna bakarak anlayabilirsiniz. Eğer cihazınızın sökülebilir bir filtresi yoksa yapabileceğiniz sadece cihazın dışını kuru bir bezle silip tozdan arındırmak, lensini mikrofiber bez ve solüsyonla temizlemektir. Filtrelerinde biriken tozu almak için ise elektrikli vakum ya da süpürgenize uygun aparatlar takarak cihazın filtre kısımlarındaki deliklere bir süre tutun, bu sayede filtredeki tozun büyük kısmını almış olursunuz. 

 • Cihazınızın kullanım kılavuzundan bakarak filtrenin bulunduğu bölümün nasıl açılacağını öğrenerek bu kısmı açın daha sonra süngere benzer filtreleri çıkartıp bir yere defalarca vurmak suretiyle tozdan arındırın. Eğer filtreler çok kirliyse yıkayabilir ve iyice kuruduktan sonra cihaza tekrar takabilirsiniz.

projeksiyon-filtresi kirli-projeksiyon-filtre

 • Cihazın lambasının bulunduğu yeri de açın ve lambanın vidalarını sökerek yavaşça ve zarar vermeden lambayı çıkartın ancak lambayı birleşik olduğu kasasından çıkartmayın. Eğer lambanızın içerisinde toz görüyorsanız bir kompresör yardımıyla çok basınçlı olmayacak şekilde hava verin ve deliklerinden tozun çıkmasını sağlayın. Projektör lambaları genelde civalıdır ve dikkat etmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır.

projeksiyon-lambasi

 • Lambayı ve filtreleri yerine eski şekilde taktıktan sonra vidalarını sıktığınızı ve sokete oturduğundan emin olun, cihazın dışını kuru bir bez ve lensini de solüsyon ve mikrofiber bezle sildikten sonra cihazınızı çalıştırabilirsiniz.

 

Uyarı : Projeksiyon cihazınızın kapatma düğmesine bastıktan sonra fan sesi kesilene kadar cihazın fişini çekmeyin aksi halde lamba patlayabilir.

 

Projeksiyon Lambası Nasıl Değiştirilir ?

LCD ve DLP tipi projektörlerin ortalama 2000 saat çalışma sonrasında lamba ömürleri sona erer. Lamba ömrünüzün ne kadar olduğunu projeksiyon menünüzün bilgi kısmında bulabilirsiniz. Ortalama 500 saati aşan lambalarda zamanla performans kaybı olacak ve ışık yoğunluğu dolayısıyla ansilümen düşecektir. Projeksiyon cihazınızın lambasını değiştirirken orijinal ürün kullanmanızı tavsiye ederim, pahalı olan bu orijinal lambaların yanısıra piyasada taklit lambalar da bulunmaktadır. Projeksiyon lambaları her marka ve model cihaz için ayrı üretilir, başka bir model cihazın lambasının uyması mümkün değildir. Ayrıca internette projeksiyon lambanızı değiştirmeden yenilediğini iddia edenleri görebilirsiniz ancak bu yenileme işlemi sağlıklı ve uzun ömürlü bir işlem olmayıp cihazınızdan eski performansı alamayacağınız gibi bozulmasına da yol açabilirsiniz.

Projeksiyon lambaları genellikle kasa halide satılır. İçerisindeki lamba ve plastik kasası birbirine bağlı halde gelen bu lambayı evinizde kolayca takabilirsiniz.

 • Projektörünüzü ters çevirip masaya yatırın ve tüm enerji/sinyal bağlantılarını sökün. (Lamba değişim kısımları genellikle cihazın arkasında ya da lensin karşısındadır.
 • Lamba değişim kapağının vidalarını sökün.

lamba-degisimi-projeksiyon

 • Kapağı açtıktan sonra da lambanın üzerinde vida olabilir, o vidayı da sökmeniz gerekmektedir. Ardından lambayı tutarak kendinize doğru çekin, soketten çıkması biraz zorlayıcı olabilir.

projeksiyon-lamba

 • Yeni lambayı aynı şekilde yerine yerleştirdikten sonra cihazı açabilirsiniz.

lamba-projektör

Görüntüde Siyah Noktalar Mı Var ?

 

Eğer projektörünüzün verdiği görüntüde nokta nokta bozulmalar varsa muhtemelen cihazınızın lensine toz kaçmıştır. Lens temizliği ev ortamında gerçekleşemez. Lens temizliği için cihazınızı labaratuvar ortamı olan bir projeksiyon servisine vererek lensinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.

Uyarı : Projektörünüzü hiçbir zaman kompresör ile hava tutarak temizlemeye çalışmayın. Bu işlem tozların cihazın diplerine ve lensinize kaçmasına sebep olarak daha büyük sorunlara yol açacaktır.

 

Sormak istediğiniz şeyleri aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz, en kısa zamanda cevaplandıracağımdan emin olabilirsiniz.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , , , , ,

7 thoughts on “Projeksiyon Bakımı Nasıl Yapılır ?

  M.Burak.G

  (14 Mart 2018 - 10:28)

  İyi günler son madde başıma geldi kendi yapma imkanım yok mudur? 

   Endoplazmik Retikulum

   (16 Mart 2018 - 11:17)

   Ne yazıkki yok bu işlemin laboratuvar ortamında yapılması gerekir, eğer bizden destek almak isterseniz 80 $ karşılığında cihazınıza lens dahil komple bakım yapabiliriz.

  Atif KARAKAYA

  (24 Ekim 2018 - 09:42)

  Sınıfta kullanmaktayım.Akşamlar elektrikşartelini kapatıyorum.Ertesi gün şarteli açtığımda projöksiyon otomotik açılıyor.Kumanda ile kapattığımda fan uzun süre ve rahatsız eden bir ses ile çalışıyor .Ne yapabilirim.

   Endoplazmik Retikulum

   (3 Kasım 2018 - 14:43)

   Projeksiyon cihazını kumandasından kapatmadan direkt enerjini kesmek yoluyla (sigorta kapatma, fişi çekmek) kapatmaya çalışmanız cihazın bozulmasına ve lambanın patlamasına sebep olabilir. Projeksiyon cihazı düğmesinden açılır ve kapatılır, fan sesinin çıkması normaldir çünkü bu süre boyunca cihaz lambayı soğutmaya devam etmektedir, lamba ateşlemesinden sonra sürekli soğultulması gereken bir parçadır.

   Cihazınızı kumandadan kontrol etmenizi tavsiye ederim, daha sonra sigortasını kapatabilirsiniz.

    zafer

    (4 Kasım 2018 - 13:44)

    toz birikmiştir.filitresi ve içi saç kurutma veya şarjlı süpürge cihazıyla fazla güçlü çekmeyecek şekilde temizlemelisiniz.

     

  kerem

  (11 Mart 2022 - 22:35)

  merhaba projeksiyonumun alt kısmında lekeler var birde yeşil gibi şeyler var sorun nedir ne yamam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

   Endoplazmik Retikulum

   (16 Mart 2022 - 15:22)

   Merhaba, lensin içine toz girmesi durumunda bu sorun oluşur, evdeki imkanlarla temizlenmesi mümkün değil, laboratuvarı olan bir projeksiyon bakım servisine verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir