Renk Körleri Nasıl Polis Olabilir ?

582eb8950f25441bb8cf7edd

 

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır ?

 Renk körlüğünün çeşitleri olmakla birlikte en net sonuç doktor kontrolünde ortaya çıkar. Genellikle renk körlüğünü ayırt edebilmek için İshihara testi kullanılır. Bu testin güvenilirliği hekimlerce tartışma konusu olsa da günümüzde birçok kurum bu testi uygulayarak personel alımı yapar. Aşağıdaki resim İshihara testinden bir parçadır. Normal görenler 8, kırmızı-yeşil renk körleri ise 3 sayısını okur.

 

 

 

renkkorlugu

 

Renk Körleri Polis Olabilir Mi ?

Cevabı yazımızın devamında…

Mevzuata göre renk körleri ne yazık ki polis olamazlar. Hemen her 3 kişiden 1'inde görülen renk körlüğü sebebiyle binlerce kişi polislik sınavlarından elenmektedir. Ancak renk körü olarak görev yapan polislerin de olduğu bilgisi kimi zaman kulağımıza gelmektedir. Bu bilgiler doğruyu yansıtmayabilir.

En çok aldığımız sorulardan biri de; renk körleri için yapılan İshihara testinde sorulan rakamları ezberleyerek sınavdan geçilip geçilemeyeceği. Bu şekilde sınavdan geçmeyi düşünenleri uyarmak istiyoruz. Bu kitapçığı ezberleyerek sınavı geçseniz bile öğreniminiz boyunca ve göreve başlamadan hemen önce kapsamlı bir sağlık testine daha tabii olacaksınız, şayet burada elenirseniz bütün emekleriniz boşa gitmiş olacak bunun yanı sıra hastalığınızı sakladığınız için ceza bile alabilirsiniz.

Yine bazı kişiler renk körleri için olan lenslerden takarak bu testten geçip geçemeyeceğini merak etmektedir ancak bu lensler şeffaf olmayıp takıldığında karşıdan belirgin bir şekilde farkedilmektedir. Bu sebeple testlerden geçmeyi düşünmeyin. 

Gençlerin bu tarz düşüncelere dalmamasını, bunun yerine devletine milletine gerek kamu gerek özel sektörde başka alanlarda hizmet etmesini öneriyoruz. Güvenlik sektöründe de renk körleri kolayca iş bulabilirler. Renk körlüğü özel güvenlik görevlisi olmaya ve sertifika almaya engel değildir.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, ,

5 thoughts on “Renk Körleri Nasıl Polis Olabilir ?

  hakan

  (21 Ocak 2017 - 01:37)

  böle devlet olmaz olsun tüm dünyada renk körleri polis oluyor ingiltere ve türkiye hala bizleri dışlıyor en sevdigim meslek için aylarımı verdim parkura bile almadılar sınav günü lanet olsun polis yapma doguda er olarak asker yap  orduda kalmak için başvur renk körüsün desinler nasıl bir saçmalıktayız bizlerde düynyayı rengarenk görüyoruz istihare denilen saçmalık dışında problem yok ehliyetim var çok rahat kırmızı ve yeşil ısıkları görebiliyorum hangi mantıga sıgıyor polis olamamak ve er olarak askerlik yapmak ?

  okanışık

  (14 Mayıs 2017 - 00:37)

  Ya askerede almayın ozaman yaşar ne yaşar ne yaşamazdaki gibi olduk varya yazıklar olsun kendini bilmez ****** düstursuz terbiyesiz aptal saptal adamlar polis olcak aptal bi sınav puanı 260 ne ya 260 ne her aptal polis olur boşamı çalıştık lanetullahı aleyh hem renk körüyüm hemde boşa çalıştım

   Kadircan

   (12 Temmuz 2018 - 12:32)

   Aynen öyle nasıl bi sistemin içindeysek renk körü adama askerde silah verirler ama assubay polis yapmazlar.sesimizi duyurmamız lazım arkadaslar 

  fatih

  (8 Mart 2018 - 14:09)

  vallahı bu nasıl bır  saçmalık butun avrupada polis olabılıyor bızde hıç bız olek o zaman nerde adalet nerde devlet 

  Hakan

  (18 Aralık 2018 - 22:10)

  Renk körleri olarak avrupada olduğu gibi polis olmak istiyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir