Rusya Vizesi Nasıl Alınır ?

 

red-square-moscow

 Bu yazımda 2019 yılı itibariyle adım adım açıklayacağım. Hiçbiryerde bulamayacağınız bu bilgileri Rusya'ya gitmek isteyenler için hazırladım.

Rusya'ya Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Evet. Rusya Türkiye'ye malum sebeplerden ötürü vizesiz girişi kapatıp vize uygulamaya başlamıştır.

Rusya Vizesi Almak Zor Mu ?

Aslında bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ancak standart bir insansanız çalışıp çalışmamanız bile pek önemli değil kolayca vize alabilirsiniz sadece vize prosedürleri ve evrakları sizi biraz zorlayabilir.

 

Ne Kadar Süre Vize Alabilirim ?

Rusya'da turistik olarak ve ticari olarak vize türleri mevcuttur. Turistik vizeler genelde maksimum 3 aylık olup tek girişli- çok girişli olarak değişiklik göstermektedir.

russian-visa

Nasıl Başvurulur ?

Rusya turistik vizesi politik sebeplerden sıkılaşmış olsa da yine de alması kolay bir vizedir. Genelde mülakat yapılmadan temin edilebilir, bu konsolosluklara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Antalya'daki Rus Konsolosluğu vize vermeden önce birebir görüşme talep edebilir, İstanbul Konsolosluğu etmeyebilir. Bu tamamen konsolosların inisiyatifine kalmış bir durumdur.

-Evraklarınızı Hazırlayın

Rusya vizesi alırken başvuru formu vb. evraklar Rusça'dır. Eğer Rusça bilmiyorsanız bu evraklarda hata yapmanız vize almanıza engel olabilir. Size en yakın Rus konsolosluğunun web sitesinden başvuru formuna ulaşın ve doldurun. Bunun yanında en az 6 ay geçerli pasaportunuzu ile 2 adet vesikalık fotoğrafınızı da hazır edin. Konsolosluk sitesinde istenilen evrak varsa hazırlayın.

-Voucher Belgenizi Alın

confirmationlarge

Rusya yasalarına göre turistler ya bir otelde konaklamalı ya da Rusya'da yaşayan yakınlarının davetiyesi ile yakınlarında konaklamalıdırlar. Eğer bir yakınınızda konaklayacaksanız orada yaşayan arkadaşınızın sizin için bir davetiye göndermesi gerekecektir. Bu davetiye ya posta yoluyla gelmeli ya da online davetiye şeklinde gelmelidir. Bu davetiyeyi Rus Konsolosluğu'na sunarak vize başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer otelde kalacaksanız otel tarafından hazırlanan, akredite turizm firması tarafından onaylanmış bir voucher belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu voucher belgesinin ya otelden posta yoluyla gelmesi ya da Türkiye'de faaliyet gösteren akredite turizm firmasından temin edilmesi gerekmektedir. Voucher belgesi booking.com vb. sitelerden edinebileceğiniz rezervasyon bilgilerini içerir bir dosya değildir. Bu belge damgalı resmi bir belgedir ve bu belge olmadan Rusya'ya giriş yapamazsınız.

Rusya'da otelde konaklamasa da birçok kişi bu belgeyi alarak Rusya'ya girip daha sonra arkadaşlarının evlerinde konaklamaktadırlar. Otellerin web sitelerinde sadece voucher için bölüm bulunmakta buradan ücret ödeyenlere sadece orada konaklayacakmış gibi voucher satmaktadırlar ancak bunun posta yoluyla gelmesi hem maddi hem de zaman kaybı olarak size dönebilir.

Vize Almak İçin En Kolay Yol Nedir ?

Yukarıda anlattığım detayları yanlışsız/eksiksiz yapabilecekler vize başvurularınız kendileri yapabilirler. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz,Rusçanız da yoksa sizin için en iyi yol Rusya vizesi alan aracı acentalar olacaktır, ben bilgim olmasına rağmen acenta üzerinden alıyorum, ancak bu hususta da çok dikkat etmelisiniz. Bazı acentalar size sahte vize verebileceği gibi bazıları da vize alırken sahte voucher ve evrak kullandığı için Rusya havalimanında sınırdışı edilme/tutuklanma durumlarınız olabilir. Rus polisleri genellikle İngilizce bilmediği gibi gözaltına alındığınızda çıkmanız için yüksek meblağlarda ceza talep edebilirler. Bu tür olaylar Rusya'da sıkça yaşanmakta olup normal karşılanmaktadır.

Eğer güvenilir bir acenta bulduysanız bu firmaya geçerli pasaportunuz, 2 adet vesikalık fotoğrafınız vermeniz ve kalacağınız günleri bildirmeniz yeterlidir. Rusya vizesi için seyahat sigortası Türk vatandaşları için zorunlu değildir.

rusya-tr-vize

Benim uzun süre boyunca hizmet aldığım ve Rus vizesi de aldığım, ucuz ve güvenilir bir acentacı arkadaşın telefon numarasını paylaşıyorum, aradığınızda Bilgilisite'den görüp aradığınızı belirtirseniz size indirim yapacaktır. Buradan vizenizi temin edebilirsiniz sadece pasaport ve fotoğraf ile 3-5 gün içerisinde vizenizi elinize alabilirsiniz. : 

 

Vizem Kaç Günde Elime Ulaşır ?

Bu durum yoğunluğa bağlı olmakla birlikte genelde 1 hafta içerisinde vizeniz size ulaşır eğer aceleniz varsa daha fazla ücret ödeyerek express vizeye başvurabilir aynı gün içinde vizenizi alabilirsiniz.

Rusya'ya Ulaşınca Ne Yapmalıyım ?

Vizenizi aldıktan sonra Rusya'ya uçuşunuzdan önce pasaport, voucher belgeniz ve vizenizi hazırlayın. Bunun yanı sıra booking.com gibi bir web sitesinden voucher belgesindeki aynı tarihlere ve aynı otele rezervasyon yapıp çıktısını da alırsanız sizin açınızdan iyi olur.

Eğer Rusya'da yaşayan karşı cins bir arkadaşınız varsa whatsapp / sms gibi konuşmaları silmenizi ya da gizlemenizi tavsiye ederim.

Rusya'ya vardığınızda pasaport kontrolde size bir migration card verilecek bu dökümanda ilgili yerlere ad soyad ve imza atmalısınız, daha sonra polis onayından sonra kart sizde kalacak. Bu kartı Rusya'dan çıkana kadar pasaport vize ile birlikte yanınızda taşımalısınız ve çıkış yapacağınız gün pasaport kontrolde tekrar polise teslim etmelisiniz. Aksi halde problem yaşayabilirsiniz.

Polisler İngilizce bilmemekte, bilse de konuşmayı tercih etmemektedirler.  Polis sorgusuna hazırlıklı olmanızda fayda var. Rusya'ya niçin geldiğinizi, gezip döneceğinizi söyleyin. Rus arkadaşınız varsa bunu bilmelerine gerek yok, sadece turistik amaçla geldiğinizi söyleyin, politik sorular olursa kayıtsız kalın, nadir olarak da olsa telefonunuz istenip içerikler araştırılabiliyor. Bu yasal mı bilmiyorum ama şahit oldum. Ayrıca bavulunuzda uygunsuz/yasak şeyler bulundurmayın. Sordukları sorular genelde Rusça olacağından turist turist demeniz yeterli. 45 dk. 1 saat bekletebilir sürekli evraklarınıza bakıp bilgisayarda birşeyler yapabilirler panik yapmayın muhtemelen içeri gireceksinizdir ancak yine de Türk konsolosluk numaraları telefonunuzda bulunsun. Ayrıca gelmeden önce sakalınız varsa kesmeseniz bile biraz düzeltmenizde fayda var zira pek hoşlanılmıyor.

 

Son olarak önemli bir not :

Rusya yasalarına göre turistler eğer davetiye ile Rusya'ya gidiyor ve bu davetiyeyi sağlayan kişide konaklayacaksa varışlarının maksimum 3. gününe kadar kaldıkları yere en yakın polis karakoluna giderek konakladıkları yeri teyit ettirmeleri gerekmektedir. Bu süre Türk vatandaşları için 7 güne çıkartılmıştır.  Bu işlemin adına Registratsiya denilmektedir. Şayet registratsiya yaptırmazsanız sınırdışı edilebilir, ülkeye bir daha girişiniz engellenebilir. Eğer davetiyesiz gidiyorsanız ve Voucher belgeniz olduğu taktirde bu işleme gerek yoktur, size havalimanındaki pasaport kontrolde verilecek kartı saklayıp ülkeden çıkarken geri vermeniz yeterlidir. 

 

Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sormaya çekinmeyin…

 

 

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , , , , ,

8 thoughts on “Rusya Vizesi Nasıl Alınır ?

  rıfkı

  (24 Ocak 2018 - 09:01)

  Teşekkürler ben vizemi aldım bugün..

   Endoplazmik Retikulum

   (24 Ocak 2018 - 09:03)

   Rica ederim, hayırlı olsun…

    Caner

    (10 Haziran 2018 - 22:31)

    merhabalar bu yaz Yaroslavl şehirine arkadaşımın ailesine 1 haftalık tatil planım var ruscam sıfır ne yapmamı önerirsiniz en pratik

     Endoplazmik Retikulum

     (13 Haziran 2018 - 10:48)

     Rusçanız 0 ise arkadaşınızın sizi havalimanında karşılaması iyi olur, vizeyi acenta ile halletmelisiniz.

  Engin

  (25 Eylül 2018 - 17:30)

  Hocam, ben geçen yıl Rusya’da dil eğitimi gördüm ve bu yıl bir kez daha dolaşmaya gitmeyi düşünüyorum. Bunun için hangi yolu takip etmeliyim ve ne yapmalıyım? Yardım için şimdiden teşekkürler))

   Endoplazmik Retikulum

   (27 Eylül 2018 - 10:31)

   Turistik vize alarak ( 1 ay ya da 15 gün ) seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize işlemleri uğraştırıcı ve zor olduğundan acenta ile çalışmanızı tavsiye ederim. Yazımdaki acentadan destek alabilirsiniz, iyi gezmeler 🙂

  Recep

  (20 Ocak 2019 - 21:40)

  Ben kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum. Kız olduğu için konaklama sıkıntısı olur mu?

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Ocak 2019 - 12:16)

   Söylemezseniz olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir