Telafi Eğitimi ile Meslek Lisesi Diploması Nasıl Alınır

19162506_diploma

Düz lise mezunu musunuz ? Ya da meslek lisesi mezunusunuz ama yine de başka alan/dal okumayı tekrar mı istiyorsunuz ? Lise diplomanız yok mu ? Telafi eğitimi sayesinde sizin de örgün lise diplomanız olabilir ya da diplomanız olsa bile tekrar tekrar defalarca örgün lise okuyabilirsiniz. Detaylar yazımızın devamında…

 

 

 

Telafi Eğitimi

Telafi eğitimi çok uzun yıllardır uygulanan ancak insanların pek haberinin olmadığı bir programdır. Bu programa göre herhangi bir lise mezunu hangi bölümden mezun olursa olsun (düz,anadolu,sayısal-sözel,akşam lisesi, açık lise) telafi eğitimi sayesinde 1,5 sene gibi bir süre sonunda istediği alan/dal ile ilgili örgün diplomasına kavuşabilir.

Ayrıca daha önceden Kalfalık ya da Ustalık Belgesi'ne sahip meslek çalışanları da bu programa kayıt olarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanabilirler.

Tekrar etmem gerekirse bu program sonunda örgün diploma alırsınız yani Açık Meslek Lisesi gibi açık lise diplomanız olmaz, bu program açık liseden farklı bir programdır, derslerin saatleri kayıt olan öğrencilerce ortak olarak okulla birlikte belirlenir. Genellikle hafta içleri akşam saatlerinde dersler başlar. Derslerin yanı sıra yaz stajı da zorunludur. Öte yandan derslere devam kesinlikle zorunludur, devamsızlık yapamazsınız.

Telafi eğitimi programına kayıt olan öğrenciler örgün bir meslek lisesi öğrencisinin aldığı tüm mesleki dersleri saat farkı olmaksızın alır bu sebeple yoğun bir programdır, gece geç saatlere kadar sürer ayrıca haftasonları da ders görülür. 1,5 sene gibi bir sürede bitebilmektedir ancak haftada ortalama en az 5 gün ders olabilmektedir. Ancak öğrenciler sadece mesleki dersleri görürler çünkü daha önce okudukları lise programlarında zaten kültür derslerini almışlardır. Örneğin Elektrik-Elektronik bölümünü okuyacaksanız sadece bu bölümün mesleki derslerini görürsünüz, Türkçe, Matematik vb. hiçbir kültür dersi almazsınız.

Nasıl Başvurulur ?

Telafi eğitimi her ilde açılmıyor olabilir. Genellikle büyükşehirlerde senede 2 dönem kayıt imkanı vardır. Eğer bu kayıt sürelerini kaçırmak istemiyorsanız İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nüzün web sitesinde duyurular bölümünü takip edin ve programın açılıp açılmayacağıyla ilgili bilgileri takip edin. Örneğin İstanbul'da her yıl 2 dönem kayıt alınır ve program açılır.

Programın açılabilmesi için 12 kişinin aynı bölüme kayıt yaptırması gerekir. Bu rakamın altında kalınırsa sınıf açılmayabilir. Telafi eğitimi ücretsizdir ancak mesleki derslerdeki alet edavatların kullanımı için okul 2 ya da 3 dönem başında sizden temrin ücreti talep edebilir.

Programı başarıyla tamamladığınızda Endüstri Meslek Lisesi diplomasına sahip olursunuz aynı zamanda işyeri açma belgesi ve ustalık belgesi de almaya hak kazanırsınız. Diğer meslek lise mezunlarıyla aynı haklara sahip olacağınızdan 2 yıllık üniversitelere de sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Yine bu diplomayla ÖSYM'ce düzenlenen tüm sınavlara girebilirsiniz. Sorularınız için aşağıdaki formdan buraya yazabilirsiniz.

2022 Yılı İtibariyle Güncelleme**

Bu yazıyı yazalı 3-4 sene oldu ve birçok insana yardımcı olduğunu düşünüyorum. Yazı güncelliğini korumaktadır ama size meslek lisesi diplomasına giden bir kısa yol daha eklendiğinin haberini vermek istiyorum.

2021 senesinde çıkan ve 2022 yılında uygulamaya konulan yeni yönetmeliğe göre herhangi bir lise mezunuyeti bulunan kişiler eğer sırasıyla önce kalfalık ve sonrasında ustalık belgesi alırlar ise direkt olarak  ustalık belgesini aldıklarını alan ve dal ile ilgili olan programdan meslek lisesi diploması alabileceklerdir.

Eğer meslek lisesi diploması almak istiyorsanız ilk önce lise mezunu olmanız ve yukarıda bulunan iki yoldan birini seçmeniz gerekiyor.

Eğer lise mezunu değilseniz veya okuduğunuz bir lise programını terk ettiyseniz açık öğretim lisesinden tamamlayacağınız gibi yeni yönetmeliğe göre mesleki eğitim merkezlerinde telafi eğitimi yapmak istediğinizi bildirdiğiniz taktirde haftanın belli günleri okula gitmek kaydıyla meslek lisesi diplomasını direkt alabilirsiniz.
 

İmam Hatip programı ile ilgili bilgim olmadığı için bu konuda soru soran arkadaşların direkt mesleki eğitim merkezlerine gitmeleri daha faydalı olacaktır.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , , , , ,

170 thoughts on “Telafi Eğitimi ile Meslek Lisesi Diploması Nasıl Alınır

  Muhammet köse

  (17 Şubat 2017 - 20:18)

  Ben duz lise mezunuyum sosyal bilimler ama meslek lisesi diplomasi almak istiyoerum nasıl alirim

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Şubat 2017 - 12:19)

   Yazıyı tamamen okursanız sorunuza cevap alabilirsiniz. Telafi programına katılarak 1.5 sene gibi bir sürede diploma alabilirsiniz ancak derslere katılmanız gerekecektir, telafi programının ilinizde açılıp açılmadığını il milli eğitim müdürlüğünden öğrenin…

  Ebru

  (26 Şubat 2017 - 23:59)

  Bende lise mezunuyum çocuk gelisimi bolumu okuyup meskek lise diplomasi almak istiyorum fakat gündüz egitimi veren bir okul yada meb e bagli bir kurum yokmu sirf saatleri yüzünden düz lise okumak zorunda kalmistim zaten

   Endoplazmik Retikulum

   (27 Şubat 2017 - 19:32)

   Telafi eğitiminde ders saatlerini okullar kendileri belirler. Genellikle öğrenciler gündüz çalıştığı için akşam saatlerinde ya da hafta sonlarında ders yapılmaktadır. Bazı okullarda hafta için birkaç gün akşam haftasonu gündüz ders yapılırken bazı okullar ise hafta içi akşam ders vermektedir ancak haftaiçi gündüz ders verilmesi mümkün değildir çünkü meslek liseleri gündüz normal öğrencilerine ders verir. Ders programını ancak kayıt olacağınız okuldan öğrenebilirsiniz.

  emrullah

  (3 Nisan 2017 - 22:26)

  ben duz lısesı mezunuyum suan unıversıte okuyorum meslek lısesı motor bolumu dıploması alabılırmıyım 

   Endoplazmik Retikulum

   (7 Nisan 2017 - 23:42)

   Evet alabilirsiniz.

  Gülşen Tekin

  (23 Nisan 2017 - 21:47)

  geeçen donem çocuk gelişimi bolumu yoktu.bu donem çocuk gelişimi bolumude olurmu acaba?

   Endoplazmik Retikulum

   (24 Nisan 2017 - 00:08)

   Merhaba, genellikle Bilişim, Elektrik&Elektronik, Metal ve Makine gibi bölümler açılmaktadır, ancak bağlı bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğünden takip etmenizde fayda var.

    Enes

    (30 Ekim 2020 - 00:59)

    Merhabalar..ikinci lise olarak bu telafi programina katildim..e devletten girdigimde lise kaydim gorunmuyor.bu gibi ders durumlarini nereden kontrol edip bakabilirz

     Endoplazmik Retikulum

     (20 Mart 2021 - 12:05)

     Konuyla ilgili sistemsel bir sorun var ne yazık ki. CİMER ve Dilekçe yazarak çözmeye çalışın.

  Fatih

  (11 Mayıs 2017 - 04:16)

  Merhaba ben 5yıl önce kalfalik belgesi aldim lise diplomasini almak icin ne yapmam gerekiyo yada şartları neler

   

   Endoplazmik Retikulum

   (11 Mayıs 2017 - 10:36)

   En son mezun olduğunuz okul türü nedir ?

    Fatih

    (9 Haziran 2017 - 03:59)

    Çıraklık eğitim merkezi  kırsehir

  Muhammed Ali Güvenç

  (18 Mayıs 2017 - 12:26)

  Selamün aleyküm iyi günler ben 3 yıl İmam hatip lisesi okudum son sene temel liseye geçtim temel lise mezunu oldum şimdi Üniversite 1.sinif öğrencisiyim imam hatip lisesi diploması alabilir miyim alabilirsem nasıl alabilirim ?

   Endoplazmik Retikulum

   (20 Mayıs 2017 - 09:58)

   Merhaba,

   Telafi eğitimi ile sadece mesleki eğitim verilmesi amaçlanmaktadır.

  fafufe

  (25 Mayıs 2017 - 12:39)

  Merhaba, ilk okul mezunuyum 6 yıl oldu acıktan bitiremedim liseyi acıkcası işten güçten zaman yok ders calısmaya. buradaki olayım tam anlamadım gibi ben şimdi liseyi 1,5 yılda mı bitireceğim bu sistem ile yoksa lise mezunu olmam mı gerekiyor ?t ekrar başka bir bölüm için mi gecerli bu 1,5 yıllık eğitim ve istanbulda  başvurabileceğim yer varmıdır bu eğitim için vereceğiniz cevap için teşekkürler.

   Endoplazmik Retikulum

   (26 Mayıs 2017 - 13:00)

   Merhaba, telafi eğitimi lise mezunlarına yönelik bir programdır yani bu programa katılıp meslek lisesi diploması alabilmek için öncelikle lise diplomanız olmalıdır. Size tavsiyem Açık Lise ya da Akşam Liselerinden birinden mezun olun ve sonrasında telafi eğitimine katılabilirsiniz.

  Ozgur

  (7 Haziran 2017 - 17:31)

  Düz lise mezunuyum elektrik ustalık belgesi var ayrıca meslek lisesi diplomasi almak istiyorum kaç tane fark dersi vermem gerekiyor. Ustalık belgesi elektrik tesisat ve pano montoru meslek lisesi dalida aynı olacak. Ve ne kadar sürede mezun olabilirim

   Endoplazmik Retikulum

   (8 Haziran 2017 - 09:36)

   Merhaba,

   Öğrencilerin tamamlaması gereken dersler alan ve dallara göre değişiklik göstermektedir. MEGEP üzerinden seçeceğiniz alan ve dallarda okutulan dersleri öğrenebilirsiniz. Kültür derslerinden tamamiyle muaf olacak yalnızca mesleki dersleri göreceksiniz.

   Ustalık belgeniz olduğu için bazı derslerden muaf olabilirsiniz, eğer dalınızı da ustalık belgeniz olan dalla aynı seçerseniz daha fazla dersten muaf olma durumunuz olabilir ki bu da sizin avantajınızadır. Ancak bu yapılan muafiyet sizin diploma alma sürenizde herhangi bir değişiklik yaratmayacak olup sadece bazı derslere katılmayabileceksiniz.

   Telafi eğitiminde ders programını okul yönetimi belirlediği için bitirme süresi her okulun programına göre değişiklik gösterir ancak yoğunlaştırılmış olarak verilecek bu eğitim ortalama 1.5 sene içerisinde (staj dahil) tamamlanmaktadır.

    

    king55

    (23 Haziran 2017 - 14:20)

    orta okul mezunuyum acık lise okuyorum kredi 70 nasıl telafi eğitimine gece bilirim *?

     Endoplazmik Retikulum

     (24 Haziran 2017 - 21:51)

     Telafi programı sadece lise mezunları için uygulanır.

  DÖRTYOLLU ALPER

  (12 Haziran 2017 - 03:31)

  Merhabalar, ben bahsettiğiniz telafi eğitimi teorik olarak tamamladım tüm derslerden başarılı oldum (2010 yılında)  ancak tam stajımı yapacakken memurluğu kazandım ve farklı bir ilde görev yapmaya başladım ve bu sebeple stajımı tamamlayamadım. Halen görevli bulunduğum il okulumdan farklı bir yer. Şimdi stajımı tamamlayarak diplomamı alma şansım var mı aceba? Bilgilendirirseniz sevinirim. Çalışmalarınızda başarılar…

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Haziran 2017 - 23:28)

   Açıkçası bu durumla daha önce karşılaşmadım ancak şu bağlamdan yola çıkarsak; hem lisede hem de üniversitede mezuniyet için staj yapma mecburiyeti vardır. Eğer tüm derslerden başarılı bile olsanız staj yapmadan mezun olamazsınız, dersleri verip üzerinden 5 sene bile geçse staj yaptıktan sonra mezun olma hakkı elde edebildiğiniz gibi Telafi Eğitimi’nde de böyle bir hakkınızın olduğunu düşünüyorum. Ama sizin için biraz zor olacaktır çünkü 2010’dan bu yana o okuldaki tüm idareciler muhtemelen değişmiştir ve bahsettiğiniz yıllarda kayıtlar İl Milli Eğitim üzerinden alınmıyor diye biliyorum yani öğrenciler direk okula başvuruda bulunuyorlardı, şimdi ise ilk başvuru il milli eğitime yapıldığı için evraklar da orada toplanıyor dolayısıyla sizin telafi eğitimini daha önce kanıtlamanız gerekecektir. Resmi evraklar 7 sene içerisinde atılmaması gerekir ancak arşivde kim bilir nerdedir. Bence siz durumunuzu açıklar bir dilekçe ile okula başvuruda bulunun, daha önce öğrenciliğinizi kanıtlar bir belge varsa da bunu eke iliştirin ve gelecek cevaba göre ilçe- il şeklinde ilerleyebilirsiniz ama zamanınızı alacağına eminim, kolay gelsin.

  Endoplazmik Retikulum

  (13 Haziran 2017 - 20:17)

  Merhaba yazımızı tamamiyle okursanız tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz.

  Özkan

  (16 Haziran 2017 - 21:56)

  Merhabalar; Benim şöyle bir sorunum var. Ben endüstri meslek lisesi okuyordum kredili sistem dönemiydi. Son sınıfta kredi eksikliğiyle mezun olamadım. Yıllar Sonra dışardan bitireyim dedim aynı bölüme açık meslek lisesine yazıldım.96 kredim kaldı.açık meslek lisesinde stajım yok ama normal meslek lisesine giderken yapmıştım. Ancak açık meslek lisesinde geriye dönük meslek okulumla bağım kalmadığı için sil baştan başladım. 96 kredim kaldı ama matematik dersleri felan da vardı hala mezun olamadım dondordum kaydımı. Şuan nasıl bir yol izlemem gerek 

   Endoplazmik Retikulum

   (17 Haziran 2017 - 02:16)

   Merhaba, daha önce okuduğunuz EML’den transkriptinizi alabilirseniz geçmiş olduğunuz derslerden MAÖL’de muaf tutulursunuz. Transkriptinizi durumunuzu anlatan bir dilekçe MAÖL müdürlüğüne göndermeniz gerekmektedir.Bu sayede geçemediğiniz derslerden de geçmiş olursunuz. Diğer bir yol; MAÖL’den AÖL ‘e ya da Akşam Lisesi’ne kaydınızı geçirip daha kolay mezun olabilirseniz o diplomanızla makaledeki telafi eğitimine dahil olabilirsiniz ve yine daha önce okuduğunuz EML ve MAÖL ‘den transkriptinizi alarak geçtiğiniz meslek derslerinden de muaf olup kolayca örgün diplomanızı alabilirsiniz.

  murat

  (18 Haziran 2017 - 00:16)

  bende düz lise mezunum sağlık meslek lisesini seçebiliyormuyum

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Haziran 2017 - 14:16)

   Sadece EML okul tipindeki alanlardan eğitim verilir.

  Endoplazmik Retikulum

  (30 Haziran 2017 - 01:48)

  İl milli eğitim müdürlüğünün sitesinden takip etmelisiniz.

  KEMAL YILDIZ

  (30 Temmuz 2017 - 12:57)

  ben düz lise mezunuyum ibb zabıta ya taşeron olarak şubat ayında başladık şimdi endüstri meslekten telafi  eğitimi alın kadro açılacak söylentisi var istanbulda en erken kayıt ne zaman ve nasıl yapılır yardımçı olursanız sevinirim..

   Endoplazmik Retikulum

   (3 Ağustos 2017 - 08:29)

   İBB’de taşeron olarak çalışan birçok zabıta telafi eğitimi almaktadır. Muhtemelen kurum sizi yönlendirecektir ya da kayıt için Ağustos ayının sonu ile Eylül aylarının başında il milli eğitim müdürlüğünün duyurularını takip etmelisiniz.

  Endoplazmik Retikulum

  (6 Ağustos 2017 - 08:41)

  Her iki diplomanız da geçerlidir.

  Seyful islam selman

  (11 Eylül 2017 - 22:41)

  Ben düz lise mezunuyum. Imam hatip lisesi fark derslerini vermek icin bir sınıf açılması lazim. Ben kayıt yaptırdım ama sınıf açılmazsa, ben bu liseyi okuyamayacak miyim?

   Endoplazmik Retikulum

   (13 Eylül 2017 - 11:12)

   Telafi eğitimi sadece teknik eğitimle ilgilidir, imam hatip liselerinde telafi eğitimi açılmaz.

  Endoplazmik Retikulum

  (13 Eylül 2017 - 11:13)

  Düz lise mezunu olabilirseniz bu çıraklık eğitiminde aldığınız dersleri telafi eğitiminde belirtip muaf tutulursunuz ancak ilk şart lise mezuniyeti.

  enes

  (11 Ekim 2017 - 09:54)

  merhaba . düz lise mezunuyum ve şu an devlet memurum.  meslek lisesinden telafi dersleri alındığında 4-5 yıl erken emeklilik olduğu söyleniyor. ve meslek lisesi okurkende sigorta yapıldığı için yapılan sigortanın da geri ödemesi tekrardan yapılıyormuş. böyle bir şey doğrumudur acaba . bilgilendirirseniz sevinirim… 

  saygılar…

   Endoplazmik Retikulum

   (11 Ekim 2017 - 13:28)

   Erken emeklilik ile ilgili bilgim yok ancak telafi eğitiminde işyerindeki sigorta kapsamınız harici sigortalanmazsınız.

  Muro

  (17 Ekim 2017 - 13:18)

  Telafi eğitiminde temrin ücreti geri alınabilir mi

   Endoplazmik Retikulum

   (24 Ocak 2018 - 09:00)

   Aslında temrin ücreti diye birşey yoktur. Bu eğitimler tamamiyle ücretsizdir, öğretmenler ücretlerini devletten almaktadırlar. Ancak okul müdürlükleri öğrencilerden temrin ücreti adı altında bağış toplayabilmektedirler. Vermiş olduğunuz paranın karşılığında size bağış makbuzu kesmeleri gerekmektedir, makbuzsuz elden para alıp vermek yasal değildir. Eğer makbuz alıp bağış yaptıysanız bu parayı almanız mümkün olmaz çünkü siz bu parayı kağıt üzerinde temrin ücreti olarak değil bağış olarak verdiniz. Eğer elinizde bir belge yok ise ücreti verdiğiniz kimseyle iletişime geçin…

  […] Meslek Lisesi Diploması Nasıl Alınır ? […]

  Kaan

  (26 Ocak 2018 - 22:17)

  Merhaba benim kalfalık belgem var ama lise okumadım cıraklık mezunuyum burdan lise diploması alabiliyor muyuz acaba. 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Ocak 2018 - 09:40)

   Bu konuyla ilgili şuan mecliste bir yasa tasarısı var henüz yasa geçmedi eğer geçerse çıraklık merkezlerinden mezun olanlar lise diploması alabilecekler. Ancak şuan için böyle bir durum söz konusu değil..

  Burak sütcü

  (10 Şubat 2018 - 04:35)

  Merhabalar çıraklık  egitim de 3 yil okuyup.kalfalık  belgesi aldim… liseyi en basit aksam okullarina gidipde nasil alabilirim en kisa sürede  almam gerekiyor bana bir yol onerirmisiniz elektrik ustasiyim bende elektrik kalflik belgem var… tesekkurler

   Endoplazmik Retikulum

   (19 Şubat 2018 - 09:25)

   En hızlı alabileceğiniz yöntem açık lise olacaktır.

  Hatice

  (24 Mart 2018 - 23:25)

  Merhabalar. Ben açıktan imam hatip mezunuyum. 2. Bir lise olarak fen lisesine gitmek istiyorum. Bu sistem ile Fen Lisesini okuyabilir miyim?

   Endoplazmik Retikulum

   (25 Mart 2018 - 19:36)

   Bu program ile yalnızca EML mezunu olabilirsiniz.

  ali

  (9 Nisan 2018 - 16:43)

  merhabalar düz lise mezunuyum bakanlıkta calısuyorum teknik birim anahtar atölyesinde kurumdan meslek lisesi mezun belge istiyorlar ssk bildirimi icin nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanaız sevinirim teşekkürler

   Endoplazmik Retikulum

   (13 Mayıs 2018 - 11:22)

   Belirtilen şekilde önce okul kaydı yapıp programı tamamlamanız daha sonra diplomanızı alıp kurumunuza vermeniz gerekir, takribi 1.5 sürer.

  Gülay

  (9 Nisan 2018 - 17:48)

  Acilll

  Ben düz lise mezunuyum, ayrıca kadın terziliği kalfalık belgemde var,telaffi eğitimi ile giyim üretim lisesi  mezunu olmak istiyorum eryamana yakın irtibata geçip sorunumu çözebilecegim okul varmı ?

   Endoplazmik Retikulum

   (13 Mayıs 2018 - 11:21)

   Bağlı bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğü’nün Mesleki ve Teknik Eğitim dairesinden bilgi almanız gerekir.

  slbel

  (22 Nisan 2018 - 18:54)

  meraba benimde sorumda varben  düZ lise mezunuyum ama meslek gelisim okumak istiyorum hangi okullar beni  iki yılda mezun yapar bölüm cocuk gelisim istiyorum slmdlden cvplar için tesekkürler

   Endoplazmik Retikulum

   (13 Mayıs 2018 - 11:20)

   Merhaba, bu programda genellikle teknik eğitimler verilmektedir.(elektrik, makina vs. ) ama bağlı bulunduğunuz il milli eğitim müdürlüğünün yayınladığı duyuru ve kontenjanlara bakmanızda fayda var…

  Murat

  (27 Nisan 2018 - 09:25)

  Çıraklıktan kalfalık belgem var açıktan ortaokulu bitirdim açık liseye kayıt yaptırdım kalfalık belgemin maöl bana faydası nedir muaf derlerim varmı kıredi faydası olurmu 

   Endoplazmik Retikulum

   (13 Mayıs 2018 - 11:19)

   Evet belgeniz ile bazı derslerden muaf olabilirsiniz. 2. sınıf derslerinin birçoğundan muaf olunması gerekir ancak konu ile ilgili net bilgiyi denkliği yapacak olan kurum verecektir.

  utku

  (18 Mayıs 2018 - 22:57)

  Ben duz lise mezunuyum.. saglik meslek lisesi okuyabilirmiyim..  EML mezunu  ne oluyor acaba..  aciklamasini yaparsaniz

   Endoplazmik Retikulum

   (20 Mayıs 2018 - 14:21)

   Endüstri Meslek Lisesi = EML

   Sağlık meslek liselerinde telafi eğitimi verilmemektedir. Telafi eğitimi EML ‘ler için uygulanır.

  İsmail

  (27 Temmuz 2018 - 15:46)

  Peki bu program askerliği tecil eder mi

   Endoplazmik Retikulum

   (31 Temmuz 2018 - 10:04)

   Hayır

  suat

  (6 Ağustos 2018 - 14:21)

  ben düz liseyi 1 de bıraktım sonra meslek lisesine açıkdan giriş yaptım 1 sene de orda okudum bıraktım bu programa başlarsam sıfırdan mı başlıcam yoksa bu girmiş oldugum derslerin üzerinden devam mı edeceğim beni ayrıntılı bir şekilde aydınlatabilir misiniz en kısa sürede lise diploması nı almak istiyorum. yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  suat

  (6 Ağustos 2018 - 14:22)

  ben düz liseyi 1 de bıraktım sonra meslek lisesine açıkdan giriş yaptım 1 sene de orda okudum bıraktım bu programa başlarsam sıfırdan mı başlıcam yoksa bu girmiş oldugum derslerin üzerinden devam mı edeceğim beni ayrıntılı bir şekilde aydınlatabilir misiniz en kısa sürede lise diploması nı almak istiyorum. yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum…

   Endoplazmik Retikulum

   (9 Ağustos 2018 - 14:33)

   Eğer liseden mezun olmuş olsaydınız daha önce görmüş olduğunuz fark derslerinizin denkliği yapılırdı ancak siz şuan lise mezunu değilseniz bu programa kayıt yaptıramazsınız. Bu program lise mezunları için 2. bir diploma sağlamak amacıyla işletilmektedir.

  Ümmet

  (14 Ağustos 2018 - 20:11)

  Merhaba;

  Şuan ben açık liseyi okuyorum 118kredim var ama bir an önce lise diplidipl almak istiyorum bu nedenle telafi eğitimine kayit yaptirabilir miyim?(ilkokul mezunuyum ama liseyi aciktan okuyorum) ilk okul mezunları basvuru yapabilir mi? 

   

   Endoplazmik Retikulum

   (26 Ağustos 2018 - 21:03)

   Lise mezunu olmanız gerekmektedir.

  Ali

  (19 Ağustos 2018 - 22:43)

  Meslek lisesi mezunlarına sınavsız üniversite geçişi kaldırmış diye duydum doğru mu 

   Endoplazmik Retikulum

   (26 Ağustos 2018 - 21:03)

   Evet

  ahmed

  (29 Ağustos 2018 - 17:43)

  Merhaba;

  Düz lise mezunuyum telafi eğitimiyle meslek lisesi diploması aldığımızda diplomada lise bitirme yılı düz lise bitirme yılıyla aynı mı olur yoksa meslek lisesini bitirdiğimiz yıl mı yazar diplomada ?

   Endoplazmik Retikulum

   (30 Ağustos 2018 - 09:41)

   Meslek lisesini bitirdiğiniz yıl yazar.

  Adem kılıç

  (31 Ağustos 2018 - 15:07)

  merhaba emegine saglık cok harika bir acıklama   Adem KILIÇ  pirens_40_40_40@hotmail.com  

   Endoplazmik Retikulum

   (1 Eylül 2018 - 14:54)

   Nazik yorumlarınız için teşekkür ederim.

  Sevgi

  (3 Eylül 2018 - 18:42)

  Merhaba ben meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum güzel sanatlar lisesi müzik bölümü okuyabilirmiyim acaba şu anda

   Endoplazmik Retikulum

   (4 Eylül 2018 - 08:42)

   Merhaba, telafi eğitimi sadece teknik/fenni bölümlerde verilmektedir, örnek olarak Elektrik, Metal, Bilişim teknolojileri gibi…

  şener

  (4 Eylül 2018 - 15:03)

  merhaba bende düz lise mezunuyum ve ayrı zamanda memurum teknik kadro alabilmem için teknik lise diploması almam gerekiyor dediniz gibi ankarada her yeri aradım bir çoğu bilmiyor bunu dışardan meslek lisesine yazılacakmışım 3 sene sürüyormuş sizin dediğiniz gibi bulamadım ve istediğim bölümlerde bilişim teknolojileri veya matbaa bildiğiniz biryer varsa yarıdmcı olurmusunuz…

   Endoplazmik Retikulum

   (6 Eylül 2018 - 08:53)

   Merhaba,

   Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayıp mesleki eğitim kısmına, bu yıl açılacak telafi programlarının hangi okullarda verileceğini öğrenin, en yakın tarih Eylül ayı, dolayısıyla acele etmeniz faydanıza olur.

  Öznur

  (13 Eylül 2018 - 05:15)

  Merhaba ben düz liseden tm bölümünden  mezun oldum. Sonra telafi eğitimiyle meslek lisesi diplomasi aldım ve yüksek okula geçiş yaptım. Önlisans lisans mezunuyum. Yeniden üniversite sınavına girmek istiyorum ve TM bölümünden tercih yapmak istiyorum . Düz lise diplomam hala geçerli mi?

   Endoplazmik Retikulum

   (17 Eylül 2018 - 09:43)

   Geçerli

  Sibel

  (20 Eylül 2018 - 18:09)

  Üniverste mezunları içinde gecerlimi ikinci lise yani telafi

   Endoplazmik Retikulum

   (27 Eylül 2018 - 10:34)

   Evet okuyabilirsiniz.

  hakan

  (22 Eylül 2018 - 00:31)

  Merhaba;ben açık liseye halen devm ediyorum.Kredim 90 telafi meslek lisesine kalfalık ve ustalık belgemi vererek kayıt oldum,ve kabul edildim.

  Açık lise kayıt yenilemesi yapmam ve devam etmem gerekiyormu? 192

   

   Endoplazmik Retikulum

   (27 Eylül 2018 - 10:33)

   Merhaba, Açık liseden kültür derslerini vermeniz ve telafi eğitimini tamamlamanız halinde her iki diplomanızı da alabilirsiniz ancak Açık lise bitmeden telafi diploması düzenlenemez.

  Yavuz

  (11 Ekim 2018 - 10:52)

  Merhaba, ben 18 yaşındayım ve meslek lisesi bilişim bölümünden mezun oldum elimde diplomam var telafi sistemine girerek askere gitmeden önce kalfalık belgesini alabilme şansım var mı? 

   Endoplazmik Retikulum

   (20 Ekim 2018 - 13:30)

   Meslek lisesi bilişim diplomanız kalfalık belgenizin üstünde bir belgedir ve bu sebeple diplomanız varsa kalfalık ya da ustalık belgesi almanız mümkün olmamakla birlikte gereksizdir.

  Ali

  (27 Ekim 2018 - 21:35)

  Merhaba. Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim en önemli husus; ben  Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar bölümü mezunuyum ve önlisans bitirdim. Tekrardan açık lise (veya eml den herhangi bir bölüm) okuduğumda, üniversite sınavında hangi diploma puanım geçerli olur?

   Endoplazmik Retikulum

   (3 Kasım 2018 - 14:40)

   Üniversite sınavına başvururken, başvuru ekranında bu iki lise mezuniyetiniz de görünecek, siz hangisini seçmek isterseniz o şekilde başvuru yapabilirsiniz.

  Ali

  (27 Ekim 2018 - 21:38)

  Yani liseyi yeniden okuyup mezun olduğumda üniversite sınavında yeni diploma notumu kullanabilir miyim?

   Endoplazmik Retikulum

   (3 Kasım 2018 - 14:39)

   Evet

  Mehmet Yaman

  (29 Ekim 2018 - 09:56)

  Merhaba, ben imam hatip lisesi mezunuyum askeri tersanelere girmek için çıraklık eğitim merkezinden kalfalık belgesi aldım ve onun bi fonksiyonu olmadığı söylenildi ben meslek lisesi diploması almak istiyorum bi yardımcı olurmusumuz 

   Endoplazmik Retikulum

   (3 Kasım 2018 - 14:39)

   Nasıl bir yardım istiyorsunuz ? Yazımı okudunuz mu tamamen ?

  Ali

  (6 Kasım 2018 - 14:22)

  Hayırlı günler

  Benim ustalık ve usta öğretici belgem var liseyi de dışarıdan bitirdim, duz lise diplomami meslek lisesi diplomasına çevirmek için ne yapmaliyim ?

  Teşekkürler.

   Endoplazmik Retikulum

   (9 Kasım 2018 - 00:59)

   Yazıyı okuyun lütfen.

  Hakan gursoy

  (12 Kasım 2018 - 10:23)

  MErhaba ben ortaokul bitirdim sadece lise diplomasi lzim napmam gerekiyor kac yilda alabilirim 

   Endoplazmik Retikulum

   (26 Kasım 2018 - 14:42)

   Bu program lise mezunları içindir, yazımı okuyun lütfen.

  Ayşe

  (21 Kasım 2018 - 23:34)

  merhaba. Öncelikle bilgilendirme yazınız için teşekkür ederim. Ben sözel mezunuyum. Hekimlik okumak istiyorum. Ve sayısal alanlardan alıyorlar. Bende mi telafi eğitimi almalıyım. Pek anlayamadım açıkçası. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum

   Endoplazmik Retikulum

   (26 Kasım 2018 - 14:41)

   Teşekkür ederim. Telafi eğtimi ile Endüstri Meslek Lisesi diplomanız olacak bu diplomanın size getireceği ek puanı hesaplayabilirsiniz.

  Akif 25

  (31 Aralık 2018 - 18:55)

  Hocam ben düz lise bitirdim sonra lisans şimdi ise meslek lisesi diploması almak istiyorum açık liseye kayıt yaptırabilir miyim 

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Ocak 2019 - 12:04)

   Açık lise okumanız mümkün değildir ancak telafi eğitimi alarak Endüstri Meslek Lisesi mezunu olabilirsiniz.

  turgay

  (2 Ocak 2019 - 09:13)

  merhabalar düz lise mezunuyum imam hatip diplomasi alabilirmiyim bu programla

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Ocak 2019 - 12:05)

   Hayır

  Ahmet Yavuz

  (2 Ocak 2019 - 21:48)

  Ben düz lise mezunuyum, meslek liselerinde 2019 öğretim yılında emlak bölümü olacak mı 

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Ocak 2019 - 12:03)

   İl milli eğitim müdürlüklerinin web sitelerinden takip etmelisiniz.

  MEHMET ŞEN

  (7 Ocak 2019 - 13:34)

  iyi günler ben ticaret lisesini bitirdim. sonra işletme 4 yıllık okudum mezun oldum. fark derslerini alarak imam hatip lisesi okuyabilirmiyim. 

   Endoplazmik Retikulum

   (18 Ocak 2019 - 12:02)

   Telafi eğitimi imam hatipler için açılmamaktadır. Sadece Endüstri Meslek Liseleri içindir.

  ali aslan

  (2 Şubat 2019 - 14:18)

  merhaba. meslek lisesi makine bölümü mezunuyum ve diplomam mevcut. tekrar lise okumaşansım varmı acaba?

   Endoplazmik Retikulum

   (8 Şubat 2019 - 11:12)

   İster aynı ister başka bölümde okursunuz, herhangi bir kısıtlama yok, diploma alırsınız yani ama E-okula çift lise diploması girilmesi ile ilgili teknik bir sorun var şuan ama bunu halledeceğimi düşünüyorum, şu sıralar konuyla ilgili Ankara’ya dilekçe vermekle meşgulum.

  Birol doruk

  (5 Şubat 2019 - 22:14)

  Iyi gunler bu sene meslek lisesi 11.siniftayim 12.sinifta meslek lisesini birakip universiteye hazirlanmak icin ozel bir koleje gidip 12.sinifi orada bitirip duz lise mezunu olmak istiyorum daha sonra meslek lisrsi diplomasi almak icin kac yil okumam lazim

   Endoplazmik Retikulum

   (8 Şubat 2019 - 11:10)

   Düz lise mezuniyetinizden sonra açılan telafi eğitimine kaydınızı yaptırırsınız ve bu meslek lisesinde 12. sınıfa kadar gördüğünüz dersler ile telafi eğitimindeki derslerde aynı olan derslerin muafiyetleri yapılır. Bunun haricinde kalan mesleki ders varsa onlara girer ve sınavını verip mezun olabilirsiniz. Telafi eğitimi ortalama 1-1.5 yıl kadar sürmektedir ve bu senenin sonuna kadar beklemeniz gerekir, süre okula göre değişmekte, ama 1 yıldan önce almak pek mümkün değil.

  Osman

  (9 Şubat 2019 - 08:31)

  Meslek lisesi diploma var. Çocuk gelişimi diploması almak istiyorum ne yapmam lazım. 

   Endoplazmik Retikulum

   (4 Mart 2019 - 11:01)

   Çocuk gelişimi bölümü EML içinde olmadığı için telafi eğitimi açılmaz genellikle ama il milli eğitim müdürlüğü sayfanızdan takip edin.

  bulutcan

  (24 Şubat 2019 - 15:51)

  elektirkli ev aletleri bölümü ne ait ustalık belgem var ve ayrıca elektrik elektronik bölümü meslek lisesi okumaktayım ve ustalıkla birlikte meslek lisesini aynı anda paralel olarak okuduğum içinlisedeki hocalarım beni bir çok dersten ve stajdan muaf etti ve dışardakş kredilerimi tamamladım yüz yüze eğitimi lisede bitirdim iş diplomayı almaya gelince bir süprizle karşılaştım ustalıkdaki bölüm dalım ve lisedeki bölüm dalım farklı olduğu için stajdan muaf etmediler ve mağdur oldum yani çok saçma ama stajdan kaldım ve diplomamı alamıyorum (ustalık elektrikli ev aletleri böülümü)    (lise elektrik elektronik pano monitörlüğü)  bununla alakalı ne yapabilirim gidipte 1 sene elektrikçide satj göremem yaşım işim ve bazı nedenlerden dolayı konuyla lakalı ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

   Endoplazmik Retikulum

   (4 Mart 2019 - 11:00)

   Bu meslek lisesinin türü nedir. MAÖL mü ?

  Serhat

  (5 Mart 2019 - 19:49)

  İkinci telafi eğitimini alabilirmi peki

   Endoplazmik Retikulum

   (5 Nisan 2019 - 09:54)

   Evet

  Mustafa

  (22 Mart 2019 - 14:57)

  Merhaba ben çıraklıktan Elektrik elektronik ses ce görüntü sistemleri olarak mezuniyetimi tamamladım ve kalfalık belgesi aldım. Aynı zamanda açık öğretim lisesinide tamamlayıp düz lise diplomasınıda aldım. Bu eğitim sisteminde ders görmeden, staj görmeden örgün eğitim görmüş gibi Endüstri meslek lisesi gibi mezun görünebilme şansım varmıdır. Sonuçta alan dersi tamam staj tamam lise açıktan mezun ilgili kimse bulamadım yardımlarınızı rica ediyorum.

   Endoplazmik Retikulum

   (5 Nisan 2019 - 09:54)

   Çıraklıkta aldığınız ders içerikleri ve saatleri lise programındakilerle birebir uyuşmayacağı için ders almadan mezun olmanız mümkün değildir. Mevzuatta da belirtildiği gibi bu çıraklık eğitiminde aldığınız derslerin bir kısmının muaf edilmesi geri kalan derslerden başarılı olmanız halinde diplomanızın verilmesi gerekir.

  levent

  (16 Eylül 2019 - 18:17)

  ben ortaokul mezunuyum ben nasıl alabilirim telafi lise diplomasını 4 yıldamı almam gerek ?

   

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:10)

   Sizin için uygun değil. AÖL ile 3 yılda alabilirsiniz.

  Alpaslan Karagöz

  (20 Eylül 2019 - 08:06)

  Elektrik Tesisat ve pano olarak KALFALIK USTA ÖĞRETİCİLİK BELGEM VAR aynı zamanda düz lise 11. Sınıfım burdan Meslek lisesine geçip 2019 2020 yılında meslek lisesi diplomasi alabilirmiyim. 25 yıllık mesleğim Elektrik Elektronik Pano tesisat 

  Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:10)

   Eğer lise mezunu iseniz telafi eğitiminden faydalanıp mesleki diploma alabilirsiniz. Lise mezunu değilseniz mesleki eğitim merkezindeki programlardan mezun olup yine diploma alabilirsiniz.

  Mustafa

  (22 Eylül 2019 - 23:33)

  Ben ortaokulu bitirdim şimdi lise diploması almak istiyorum nasıl alabilirim 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:08)

   AÖL ya da MAÖL e kayıt olun.

  Ömer

  (16 Ekim 2019 - 01:59)

  Merhaba,

  Ben Mesleki Eğitim Merkezinden mezun oldum kalfa olarak diplomam mevcut. Telafi eğitimi alarak lise diploması sahibi olabilirmiyim. Bir diğer konu, bu telafi eğitimi sonrasında tyt ye girip istediğim bölüm üniversite okuyabilir miyim?

  Bu arada ilginiz için teşekkür ederim. 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:07)

   Cevabımın geciktiğinin farkındayım kusura bakmayın ama cevaplandıracağım belki başka birine faydası dokunur.

   Telafi eğitimi lise mezunlarının 2. bir lise diploması alması içindir dolayısıyla size uygun değil. Önünüzdeki seçenekler AÖL, MAÖL ya da mesleki eğitim merkezlerinde yeni uygulamaya sokulan program ile meslek lisesi diploması alabilirsiniz ve kalfalık ustalık belgesi ile bazı derslerden muaf olabilirsiniz.

  Ayhan

  (20 Ekim 2019 - 21:52)

  MAÖL den okuyup diploması olan telafi okuya bilir mi

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:05)

   Okuyabilir, hatta telafi eğitimini defalarca okuyabilirsiniz, kısıtlama bulunmaz.

  ertan

  (24 Kasım 2019 - 00:27)

  Merhaba benim sorum şu;imam hatip lisesi mezunuyum ayni zamanda mesleki egitim merkezindenustalik belgemide aldim.meslek lisesinden diploma alsam,imam hatip lise diplomam boşa cikarmi yoksa her iki lisedendemi mezun olarak gorunurum.tesekkurler simdiden

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:04)

   Her iki diplomanızı da kullanırsınız boşa çıkmaz.

  Mustafa

  (2 Şubat 2020 - 00:03)

  Merhaba ben konya 100. Yıl mesleki eğitim merkezinde metal işleri bölümü okudum.Kalfalık belgem var telafi eğitim ile lise diplomasi alabilirmiyim. Ne yapmam nereye başvuru yapmam gerekir. 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:04)

   Mesleki eğitim merkezine başvurun artık onlar da diploma verebiliyor.

  Salih

  (15 Mayıs 2020 - 01:46)

  2015 yılında kalfalık belgemi aldım lise diplomasını nasıl alabilirim 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:03)

   Ustalık belgesini de alın mesleki eğitim merkezlerinde uygulanan yeni programlara başvurun.

  Eyüp

  (4 Haziran 2020 - 18:30)

  Merhaba

  8 sene önce açık düz liseden mezun oldum, şimdide telafi derslerini verip meslek lisesi mezunu olmak istiyorum, ama iş ve zamandan dolayı staja gitmem mümkün değil, nasıl yapmam gerekir. 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:02)

   Hocalarınız size bu konuda yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Eğer staj yeri bulamazsanız okul içinde size staj ayarlamak zorundalar diye biliyorum.

  Ferhat

  (12 Ağustos 2020 - 00:58)

  Merhaba ben açık lise okuyorum okulum un bitmesine 56 kredim kaldı ve ben bu dersleri veremiyorum akşam lisesine kayıt yaptırsam lise diplomasını alabirmiyim ne kadarlik bir sürede alabilirim bu arada ben askerim ve derslere girme okula gitme gibi bı şansım yok ücret ne olursa olsun fark etmez lise diplomasını almam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 11:01)

   Akşam liselerinin fiyatları çok pahalıdır ve açık lisede daha kısa sürede bitirme şansınız var çünkü 1 yılda 3 dönem vardır akşam lisesinde ise 2. 

   En kısa yol olarak siz açık lisedeki sınavlara girin eğer 3 kez veremezseniz bu derlerden muaf olursunuz ve bu şekilde bitirebilirsiniz onun dışında okula gitme durumunuz olmadığı için başka birşey tavsiye edemiyorum

    bol şans.

  Ali

  (3 Ekim 2020 - 20:12)

  Merhaba

  Lise mezunuyum aynı zamanda kalfalık diplomam var

  Türkçe matematik vs vs gibi derslerden zaten muaf oluyoruz peki kalfalık diplomam olmasına rağmen mesleki derslere giriliyor ve staj görmem gerekiyor mu?

  Bir de 2 yıllık üni geçiş hakkı kaldırıldı diye biliyorum

  Teşekkürler

   

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 10:58)

   Kaldırıldı evet. Size yeni çıkan yönetmeliğe göre tavsiyem hemen ustalık belgenizi alın ve sonrasında ustalık belgesini hangi bölümden aldıysanız lise mezunu olduğunuz için 2. bir “meslek lisesi” diplomasını otomatik olarak alabileceksiniz.

  Enes

  (30 Ekim 2020 - 01:13)

  Merhabalar.ikinci lise olarak telefi egtimine kaydoldum..ders bilgilerimi notlarimi veya ogrenci durumumu e devlet uzerindenmi giruntuleyebilirim..yada nerden bakabilirim

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 10:57)

   Telafi eğitiminde bu sistem getirilmedi ne yazık ki ama diplomanız e okula işlenecektir eğer işlenmezse ileride problem olabilir o yüzden bunu takip edin. E okula işlense bile edevlette çıkmayacaktır bilginize.

  Abdullah

  (7 Kasım 2020 - 11:46)

  Merhaba ben açık öğretim mezunuyum busene tekrar açık öğretim elektirik ve elektronik lisesi kayıt yaptım mezun olsam sınavsız üniversiteye girebilirmiyim türkiye yede varmı öyle direk üniversite giriş  eskiden meslek lise bitirenler direk üniversite ye hak kazanıyordu ösym sınavına girmeden  acaba halıya sınavsız üniversiteye giriş varmı 

   Endoplazmik Retikulum

   (28 Şubat 2021 - 10:56)

   Sınavsız geçiş kaldırıldı ama ek puan alabilirsiniz eğer alanınızla ilgili bir bölüme girecekseniz tabiki daha önce bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmamış olmanız gerekir.

  Murat Oktay

  (9 Mayıs 2021 - 19:10)

  Gerçekten çok değerli bilgiler vermişsiniz çok teşekkür ederim.

  Soru soracaktım ancak cevabı burda buldum ve kurumdan da doğruladım.

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:57)

   Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

  Veysi

  (27 Mayıs 2021 - 15:33)

  Ben Meslek lisesi Elektrik Elektronik Bölümü Bobinaj dalı mezunuyum fark derslerini vererek Meslek lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Bölümünü okuya bilirmiyim Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:56)

   Telafi programı lise mezunlarına yönelik olduğu için tüm kültür dersleri otomatik olarak muaftır ancak mesleki derslerden muaf olabilmek için aynı dersi aldığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Daha önceki okulunuzdan alacağınız transkripti yeni okulunuza sunup muaf olmak istediğinizi belirttiğiniz taktirde kurulacak komisyonda muafiyet durumunuz gerçekleştirilebilir.

  Vlkne

  (30 Mayıs 2021 - 20:15)

  Merhaba ben eml lisesi mezunuyum ve telafi egitimi okudum 2 yil ve mezun oldum telafi egitim lisesi diplomami memur alimlarinda lise ve dengi olarak kullanabilirmiyim yani lise mezunuyum diyebilirmiyim bu telafi diplomasiyla?

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:54)

   Evet kullanabilirsiniz. Telafi eğitimiyle alınan diplomanın daha önce aldığınız meslek lisesi diplomasından bir farkı yok.

  Emrah

  (7 Haziran 2021 - 09:36)

  Peki sadece istanbul gibi yerlerde mi var bu nereden öğreneceğiz hangi lise veriyor internetten araştırıyorum bir tek istanbul da çıkıyor okul listesi

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:53)

   İl milli eğitim müdürlüğünüzün duyurular kısmından takip edebilir ya da yine il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin mesleki eğitim bölümlerine sorabilirsiniz.

  Oğuzhan

  (21 Haziran 2021 - 22:27)

  Merhabalar ben açık öğretim lisesi mezunuyum . Ustalık ve kalfalık belgem var . Yalnız beni düşündüren konu şudur ki ikinci bir diploma aldığımda ( mesleğim üzere , erkek terziligi ) açık öğretim lisesinde aldığım diploma İPTAL olacak mı , hâlen aktif  olarak gerekli yerler de kullanabilir miyim ?? Yorumlar da bu konuyla ilgili herhangi bir konuya rastlamadım . CEVABINIZI İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:52)

   Merhaba, sınırlama olmaksızın programa katılıp eğitim alabilirsiniz. Diplomanız iptal olmayacaktır.

  Peri

  (12 Temmuz 2021 - 20:30)

  22yil önce düz lise bitirdim.simdi moda tasarım okumak istiyorum meslek lisesinde diploma değişimi yapabilirmiyim.dikise merakım çok kendime işyeri acicam

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:51)

   Yeni yönetmeliğe göre mesleki eğitim merkezleri de telafi eğitimi programına dahil edildiğinden dolayı daha çok alandan telafi programı eğitimi açılmaktadır. Moda tasarım ile alakalı alanla ilgili eğitim veren bir mesleki eğitim merkezi kuruluşuna telafi programı açıp açmadıklarını sorarak başlayabilirsiniz.

  Ali

  (19 Temmuz 2021 - 17:32)

  Merhaba, biraz absürd gelebilir sorum ama, mühendislik fakültesi mezunuyum. Yine de meslek lisesi eğitimi almış olmak isterdim. Lisans mezunları için telafi eğitimine girme imkanı var mıdır?

   Endoplazmik Retikulum

   (22 Temmuz 2021 - 16:50)

   Merhaba, herhangi bir engel bulunmamaktadır.

  Murat

  (11 Ağustos 2021 - 22:25)

   Merhaba EML Tesviye bölümü mezunuyum elektrik     tesisat ve pano monütürlüğü ustalık belgem var          ayrıca EML elektrik tesisat ve pano monütürlüğü         diplomasi almak istiyorum kaç tane fark dersi            vermem gerekiyor ne kadar sürede alabilirim?

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:58)

   Yeni kanuna göre ustalık belgesine sahip olan lise mezunları direkt meslek lisesi diploması alabilir. Size en yakın mesleki eğitim merkezine başvurun. Direkt ilgili alandan alabilirsiniz diplomanızı.

  guiumser

  (20 Ağustos 2021 - 16:14)

  merhaba acık lisede okuyorum ustalık diplomam var meslekı egıtımden fark ders almak ıstıyorum acık lısede 50 kredım var meleki egitımde bana bı katkısı olurmu

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:55)

   Sizin için en kolay yol açık liseyi bitirdikten sonra en yakın mesleki eğitim merkezine başvurunuzu yapın ustalık belgeniz olduğu için meslek lisesi diploması da alacaksınız yani çift diploma olacak.

  Dilara

  (3 Eylül 2021 - 05:06)

  Merhaba ben 1.sinifi imam hatipte okudum.2.sinifta aolye gecis yapip mezun oldum sonrasindada Ilahiyat onlisansi okudum.Sorum şu fark dersleri vererek imam hatip lisesi diplomasini alabilirmiyim?

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:54)

   Telafi eğitimi İmam Hatip lisesi için uygulanmıyor.

  Savaş Bayrı

  (12 Eylül 2021 - 07:50)

  Düz lise  mezunuyum ustalık kalfalık belgesi mevcut endüstri meslek lisesi mezunu olabilir miyim otomotiv teknolojisi bölümü ustalık belgem var bunun için ne yapmam gerekiyor

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:52)

   Yeni kanuna göre ustalık belgesine sahip olan lise mezunları direkt meslek lisesi diploması alabilir. Size en yakın mesleki eğitim merkezine başvurun.

  EREN

  (14 Eylül 2021 - 11:30)

  SELAM.BEN.DÜZ.LİSE.MEZUNUYUM.KALFALIK.BELGEM.VAR.ELEKTRİK.TES.PANO.MONİTÖRLÜĞÜ.MESLEK.LİSESİ.NE.DİPLOMAMI.ÇEVİRMEK.İSTİYORUM.NE.YAPMAM.GEREKİR.SAYGILARIMLA.5067630960BURDANBİLGİVERİLİRSESEVİNİRİM.

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:51)

   Telefonunuzu yazmışsınız da size neden telefondan ulaşıp bilgi vereyim ki acaba ? Ben bu işten para kazanmıyorum burda insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum siz de bir zahmet girip tenezzül edip okuyun. Size bilgi vermek istemiyorum bu üslubunuz yüzünden.

  Nur

  (24 Eylül 2021 - 22:35)

  Merhabalar ..ben düz lise okuyup önlisans ilahiyat mezunuyum ..lise diplomasını imam hatibe çevirmek istiyorum kaç ders farkım oluyo yada olcak mı bilgi alabilirmiyim bu süreç uzun mudur çok

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:57)

   Mümkün değil.

  Halis

  (9 Aralık 2021 - 11:03)

  merhaba, ben 1995 imam hatip lisesi mezunuyum. Milli Eğitimde memurum. memurluğa girişte bena lise mezunu olarak işlem yaptılar. oysa ki ben imam hatip te butun kültürel ve dini derslerin hepsini gördüm. meslek lisesi mezunu olmam gerekmiyor mu? eğer doğruysa ben meslek lisesi mezunu olmam için hangi dersleri almam gerekiyor? Saygılar şimdiden teşekkür ederim.

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:49)

   İmam hatip lisesi meslek lisesi statüsüne girmez. Endüstri Meslek, Anadolu Meslek, Anadolu Teknik ve Teknik liseler meslek lisesi statüsündedir. Yazıdaki şekilde telafi eğitimi alabilirsiniz.

  gül

  (10 Aralık 2021 - 15:22)

  merhaba ben açıköğretim düz lise mezunuyum aynı zamanda 2 yıllık seramik ustalık belgem var stajda yaptım diplomamı nasıl meslek diplomasına çevirebilirim acaba.

   Endoplazmik Retikulum

   (12 Şubat 2022 - 03:48)

   Yeni kanuna göre ustalık belgesine sahip olan lise mezunları direkt meslek lisesi diploması alabilir. Size en yakın mesleki eğitim merkezine başvurun.

  Rezan

  (24 Kasım 2022 - 09:52)

  Bu bilgilendirme yazısı için bununla ilgili açıklayıcı bilgi paylaştığınız için

  Çok teşekkür ederim 

   

   

   

   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir