Yazımı Kışa Çevirdin – Usta Seçkin Orundaş Yorumu ile…

seckin-yazimi-kisa-cevirdin

21. yüzyılın yaşayan son ozanı, bir usta, duayen, halkının derdine tercüman olmuş mütevazi bir kişilik ; !

Neşet Ertaş aşkıyla yaşayan, onu kalbinde taşıyan, halkın gönlünde taht kurmuş bir ozanımızdı. Sesinin etkileyici büyüsü değildi onu farklı kılan yalnızca, bozlak kültüründe yetişmişliğin getirdikleri ve Hak' tarafından kendisine bahşedilen yeteneğiyle bizleri kendine hayran bırakan bir bağlama üstadıydı o aynı zamanda. Babası Muharrem Ertaş'ın da bir halk ozanı olması Neşet'e birçok şey katmıştı belli ki, ama ondaki sönmek bilmez sevda ateşi, birgün onu babasıyla bile karşı karşıya getirecekti. Kolay bir hayatı olmadı Neşet'in, işsizlik, parasızlık da eklenince üstüne hayat onun için katlanamayacak kadar zordu, ama o bağlamasını bırakmadı hiç elinden.

Elim bir kaza sonucu parmaklarını kullanamazsın dedi doktorlar ama o "-Ben bağlamamsız nasıl yaşarım ki ?" demişti, direndi. Türkülerinden, bildiğini söylemekten geri durmadı. Mütevaziliğiyle her zaman anılan biriydi Neşet. Ölümüne kadar sayısız kaset, plak ve cd yayınladı. Anadolunun bağrından çıkan türküleri halkla buluştu Neşet'in ebediyen.

Bu duayen ozanımız Neşet'in ardından gelen nesilde, onun müzikleriyle büyümüş, sayısız yerde sahne almış bir ustayı tanıtmak isterim bugün sizlere:

Seçkin

seckin-orundas2

 

İstanbul'da doğdu Seçkin, çok erken yaşlarda başladı müzikle uğraşmaya. Babası gibi müzisyen olmaktı arzusu. Çok genç yaşlarda büyük müzik duayenlerinin dikkat ve ilgisini çekti. Ağabeyi ile Türkiye'nin birçok yerinde turnelere çıktı ünlü sanatçıların arkasında. Kimi zaman hem çaldı söyledi, kimi zaman sadece enstrümanıyla sahnelerdeydi ama sahnelerden hiç vazgeçmedi. Asıl enstrümanı gitar olan Seçkin bunun yanı sıra bağlama, ud gibi telli çalgılar ve piyano da çalabilmektedir.

img_4593

Bugün sizlerle bu müzik ustasının seslendirdiği bir şarkıyı paylaşmak istiyorum.

 

 

 

Muhteşem değil mi ?

Bir süre önce YouTube'dan tanıdım ben de onu, bir kez dinledim sonra dedim ki :  Vay Be! Nasıl olur da böylesine bir sesi bu zamana kadar dinlemiş olamam ? Bu müzik endüstrisi için büyük bir kayıp. Daha sonra kendisiyle tanışma fırsatımız oldu ve birçok şey öğrendim hakkında…

Besteler, şarkılar, yayınlanamayan albümler, sayısız konserler, çalışmalar…Müziği gibi duygusal biri ve esprileriyle, kişiliğiyle ender bulunabilecek sanatçılardan biri olduğunu söyleyebilirim.

seckin-orundas

Son zamanlarda eski şarkıları cover yapma modasından sıyrılma, garip isimlerle piyasada kendine yer etme gayretinden uzakta biryerlerde belki evinde belki sokakta belki doğada çalışmalarını sürdürdüğüne eminim ve inanıyorum ki kendisi bu güzel bestelerini ve yorumunu bizlerle paylaşacaktır.

 

 

Şuandan dinlendiğinizi biliyorum, yorumlarınızı bekliyorum, sevgi ve müzikle kalın.

Yazar: Endoplazmik Retikulum

Seyahat etmeyi seven, müzik sever bir audiophile.Biraz ses biraz ışık ve ucundan da görüntü, sistemdeki çarkta görevi işte tam da bu doğrultu.
Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir